V Jižní Koreji v posledních dnech přibývá případů rychleji než v Číně, odkud se virus začal původně šířit. Naprostá většina - 3601 nakažených - je z města Tegu a okolí, informuje server listu The Korea Herald.

Hlavní město Soul podalo v neděli kvůli šíření koronaviru trestní oznámení na vedení kontroverzního náboženského hnutí Sinčchondži, mezi jehož členy ve městě Tegu se infekce šíří především. Z 5186 jihokorejských nakažených připadá 56 procent případů na zmíněné hnutí, považované za sektu. Podle jihokorejského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí navštívili někteří z členů hnutí v lednu čínské město Wu-chan, které je ohniskem nákazy.

Jihokorejský prezident Mun Če-in dnes vyhlásil novému koronaviru "válku" a nařídil vládním úřadům, aby pracovaly 24 hodin denně. "Celá země vstoupila do války s infekční nemocí," řekl prezident.

Mun Če-in rovněž vyzval, aby byly v zemi vytvořeny zásoby ústních roušek, za jejichž nedostatek se občanům omluvil. Před obchody, které roušky prodávají, se v Jižní Koreji tvoří obrovské fronty a vyprodáno mají i internetové obchody.

Čtyřiatřicetiletá lékařka I Či-un ze Soulu uvedla, že její den začíná surfováním na internetu ve snaze najít obličejové roušky pro rodinu. "Je to loterie. Klikám na tlačítko 'koupit' každé ráno jako šílená, ale posledních pár roušek se mi podařilo koupit minulý týden. Není jich dost ani pro doktory, kteří se starají o pacienty infikované virem," dodala.

Agentura AFP uvedla, že jihokorejské úřady již prověřily zdravotní stav více než 190.000 lidí. V metropoli Soulu byla podle agentury AP zřízena testovací centra, kde se mohou lidé nechat otestovat na přítomnost nového koronaviru přímo ze svého auta. Pracovníci v ochranných kombinézách se nakloní přes okénko a odeberou vzorek slin řidiči či spolujezdcům přímo ve voze, napsala agentura AP. Jihokorejští vojáci zase rozprašují v ulicích postižených měst dezinfekci.

Nový případ nákazy dnes oznámil také Pákistán. Celkem je tak v této jihoasijské zemi již pět infikovaných. Podle ministra zdravotnictví Zafara Mirzy není pacient, u kterého se virus nově potvrdil, ve vážném stavu. Místní stanice Geo uvedla, že se koronavirem nakazila 45letá žena, která před několika dny přicestovala z Íránu.