Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jméno příštího britského premiéra bude oznámeno 5. září

Boris Johnson
Boris Johnson
Foto: Facebook Boris Johnson

Jméno příštího britského premiéra a nástupce Borise Johnsona bude oznámeno 5. září, uvedl dnes takzvaný Výbor 1922, který sdružuje většinu konzervativních poslanců. Skupina zveřejnila přesná pravidla a časový harmonogram souboje o post lídra Konzervativní strany. Johnson z této pozice odstoupil ve čtvrtek, ale v křesle premiéra zatím zůstává.

Výbor dnes oznámil, že přihlášku každého zájemce musí podpořit nejméně 20 konzervativních poslanců. Nominace kandidátů na post lídra konzervativců se otevřou v úterý ráno a uzavřou téhož dne odpoledne. Poté začne série hlasování na úrovni poslanců.

První kolo hlasování se uskuteční ve středu. Kandidáti, kteří jím chtějí projít, budou potřebovat podporu nejméně 30 poslanců. Další hlasování je naplánováno na čtvrtek. Tento proces se bude opakovat, dokud se pole kandidátů nezúží na finální dvojici, ze které budou v poslední fázi vybírat všichni členové strany, kterých je asi 160.000.

Předseda Výboru 1922 Graham Brady uvedl, že dvojice finalistů by mohla být veřejnosti známa už v pondělí. Nejpozději však bude jasno do 21. července, poté začínají parlamentní prázdniny.

Výbor letos usiluje o urychlení celého procesu, patrně kvůli nevoli, která provází Johnsonův postup. Johnson oznámil minulý týden odchod po nejméně 50 rezignacích ve své širší vládě, které byly reakcí na sérii skandálů kolem osoby ministerského předsedy. Šéf vlády ale uvedl, že v premiérském křesle setrvá, dokud nebude vybrán jeho stranický nástupce. Představitelé opoziční Labouristické strany i někteří vlivní konzervativci však žádají urychlenou změnu i na místě premiéra.

Zájem o post lídra Konzervativní strany zatím projevilo 11 kandidátů, včetně ministryně zahraničí Liz Trussové či náměstkyně ministryně obchodu a exministryně obrany Penny Mordauntové. Kandidaturu oznámil také poslanec Rehman Chishti. Vést konzervativce, a tedy být premiérem, chce i ministr dopravy Grant Shapps, jmenovaný ministr financí Nadhim Zahawi, bývalý ministr zahraničí Jeremy Hunt, exministr zdravotnictví Sajid Javid, bývalý ministr financí Rishi Sunak, šéf zahraničního výboru Dolní sněmovny Tom Tugendhat, generální prokurátorka Suella Bravermanová a poslankyně Kemi Badenochová.

Témata:  Velká Británie Boris Johnson

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 12:04

Otázkou není jestli, ale kdy. Ruská invaze do Pobaltí se blíží, váhat zřejmě nebude ani Trump

Ruská invaze do Pobaltí už nepředstavuje hypotetickou hrozbu, ale stále pravděpodobnější scénář. Vše nasvědčuje tomu, že Moskva, posilující armádu, upevňující alianci s Běloruskem a testující jednotu NATO, se připravuje na nový střet, který bude ideologicky ospravedlněn doktrínou tzv. „ruského světa“. Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko, symboly odtržení od komunistického impéria, jsou v očích Kremlu nejen ztraceným územím, ale i nástrojem k rozvrácení Západu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.