Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Joe Biden podepsal návrh zákona o pomoci Ukrajině, Tchaj-wanu a Izraeli

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Americký prezident Joe Biden podepsal návrh zákona o pomoci pro Ukrajinu, Tchaj-wan a Izrael, což znamená, že Spojené státy vyčlení na balíček pro Kyjev přibližně 61 miliard dolarů. Několik hodin předtím ho podpořil Senát.

Návrh zákona poskytuje 60,8 miliardy dolarů. Prostředky na vojenskou a ekonomickou podporu Ukrajiny, na vyzbrojení Izraele a humanitární pomoc pro Palestince, na nákup zbraní pro Tchaj-wan a posílení bezpečnosti v indo-pacifické oblasti.

„Podporujeme nyní Ukrajinu, aby zabránila Vladimiru Putinovi zatáhnout v budoucnu Spojené státy do války v Evropě,“ řekl Joe Biden během projevu po podpisu zákona. Toto je velký den pro světový mír. Vím, že Ukrajina má vůli vyhrát, dodal, cituje ho agentura Reuters.

Dodal, že nyní udělá vše pro to, aby se balíček pomoci dostal co nejdříve do Kyjeva. Musíme jednat rychle - zdůraznil. Oznámil také, že „doslova během několika hodin“ začnou USA posílat zařízení na Ukrajinu.

Návrh zákona navíc obsahuje řadu pravomocí uvalit další sankce na Írán a Rusko, ustanovení opravňující prezidenta přidělit zmrazená ruská aktiva (4–5 miliard dolarů) na pomoc Ukrajině a zákon, který má čínského vlastníka TikTok donutit prodat aplikaci do 12 měsíců.

V horní komoře Kongresu USA (Senátu) hlasovalo 79 senátorů ve prospěch návrhu zákona a 18 bylo proti. Mezi odpůrci byli tři demokraté kritičtí k Izraeli a 15 republikánů, kteří požadovali začlenění omezení migrace do návrhu zákona. 

Témata:  Joe Biden válka na Ukrajině USA

Aktuálně se děje

22. května 2024 12:44

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy