reklama

Kerry se rozhodl odejít po tříletém působení v čele americké diplomacie v oblasti klimatu během prezidentství Joea Bidena. Zdroj, který je Kerrymu blízký, sdělil, že v lednu se zúčastní Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu ve Švýcarsku a očekává se, že bude přítomen i na Mnichovské bezpečnostní konferenci (MSC) v únoru.

John Kerry, osmdesátiletý bývalý ministr zahraničních věcí Spojených států a demokratický kandidát na prezidenta v roce 2004, vedl jednání USA na třech mezinárodních klimatických summitech, z nichž poslední se konal v Dubaji.

Jeho aktivní role zahrnovala podporu obnovení mezinárodních rozhovorů o klimatu mezi USA a Čínou. Byl klíčovým hráčem při vyjednáváních o loňské Sunnylandské dohodě, rozsáhlé klimatické dohodě mezi oběma zeměmi před konferencí COP28. Po odchodu z funkce má v plánu se angažovat v Bidenově kampani.

Před svým příchodem do Bidenovy administrativy se Kerry dlouhodobě věnoval klimatickým otázkám. Jako ministr zahraničních věcí sehrál klíčovou roli při vyjednávání o pařížské klimatické dohodě v roce 2015. V roce 2019 spoluzakládal iniciativu s názvem World War Zero, která se zaměřuje na boj proti klimatické krizi.

Své politické působení začal Kerry v Senátu, kde desetiletí pracoval po boku Joea Bidena. Zástupcem státu Massachusetts byl poprvé zvolen v roce 1984, a to poté, co sloužil jako viceguvernér pod guvernérem Michaem Dukakisem. V letech 2009-2013 zastával funkci předsedy senátního výboru pro zahraniční vztahy, a následně byl v letech 2013-2017 ministrem zahraničních věcí USA.