Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Několik zemí ve zprávě z COP27 odmítá uvést cíl omezit oteplování na 1,5 stupně

John Forbes Kerry, americký politik.
John Forbes Kerry, americký politik.
Foto: usa.gov

Několik zemí odmítá, aby se oficiální zpráva z klimatické konference COP27 zmiňovala o cíli udržet oteplování na hranici 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovou érou. Podle agentury Reuters to řekl John Kerry, zmocněnec amerického prezidenta pro otázky klimatických změn. Nezmínil, o které státy jde.

Připomněl, že na loňské konferenci ve skotském Glasgow tento cíl přijat byl. "A vím, že Egypt nechce být zemí, která bude pořádat konferenci, jež by byla ústupkem od toho, čeho bylo dosaženo v Glasgow," řekl Kerry. Klimatický summit COP27 se v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch koná do 18. listopadu.

Vlády se v roce 2015 na klimatické konferenci ve Francii dohodly na tom, že se pokusí udržet zvyšování teploty "výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně" v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Pařížská dohoda byla považována za velký průlom ve snahách o boj proti změně klimatu.

Nicméně od té doby se emise skleníkových plynů, které k oteplování klimatu vedou, zvyšují. Vědci proto varují, že svět cíl z Pařížské dohody bez rychlých a radikálních změn nesplní. Porušení hranice 1,5 stupně Celsia znamená riziko, že na lidstvo dopadnou ty nejhorší následky globálního oteplování, píše Reuters.

Témata:  klimatická konference v Egyptě COP27 John Kerry klimatická změna globální oteplování

Související

Aktuálně se děje

10:22

20. dubna 2025 20:02

Populární žlutá rodinka předpovídá budoucnost 38 let. Přesnost tvůrců Simpsonových je až děsivá

Simpsonovi baví diváky už více než 38 let. Některé scény přitom jako by byly spíše předpovědí budoucnosti než animovaným sitkomem. Od prezidenta Donalda Trumpa, přes pandemii covidu, až po chytré hodinky nebo akvizici studia 20th Century Fox – mnohé jejich „vtipy“ se časem ukázaly jako až znepokojivě přesné předpovědi reality.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Papež František

Papež František zemřel, co bude dál? Po pohřbu zasedne konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.