Kvůli novému spojenectví AUKUS, oznámenému 15. září, Austrálie odstoupila od smlouvy na výrobu konvenčních ponorek v hodnotě 40 miliard dolarů (867 miliard Kč), které jí měla dodat francouzská firma Naval Group. To Francii nebývale rozlítilo a minulý týden si kvůli roztržce dokonce povolala ke konzultacím své velvyslance v USA a v Austrálii.

Během rozhovoru, který se ráno uskutečnil na žádost Londýna, Johnson "vyjádřil svůj záměr obnovit spolupráci mezi Francií a Spojeným královstvím v souladu s našimi hodnotami a našimi společnými zájmy (klima, Indopacifik, boj proti terorismu atd.)", stojí v prohlášení Elysejského paláce. "Prezident mu odpověděl, že očekává jeho návrhy," dodal Macronův úřad.

Rozhovor se uskutečnil dva dny poté, co Macron mluvil s americkým prezidentem Joem Bidenem. Ten francouzskému protějšku slíbil snížit napětí mezi Paříží a Washingtonem. Macron rozhodl, že velvyslanec v USA Philippe Etienne se může příští týden vrátit do Washingtonu.

Návrat francouzského velvyslance v Austrálii zatím ohlášen nebyl. Francouzský ministr obchodu Franck Riester navíc odmítl nabídku setkání od svého australského kolegy Dana Tehana, který bude příští měsíc v Paříži na jednání OECD, uvedla dnes agentura Reuters.