reklama

Johnsonův mluvčí dnes na brífinku uvedl, že respektuje stanovisko vyšetřovatelů, odmítl jej však podpořit. Vicepremiér Dominic Raab se přitom předtím vyjádřil v tom smyslu, že covidové restrikce uvnitř vlády porušeny byly.

Londýnská policie v úterý uvedla, že pověřila příslušný orgán vydáním 20 oznámení o pokutách na základě vyšetřování údajných večírků v premiérském sídle a jiných vládních objektech v čase koronavirových lockdownů. Vyšetřování začalo poté, co britská média na podzim informovala o celé řadě problematických sešlostí, z nichž některých se účastnil i premiér Johnson. Policie se zabývá celkem 12 incidenty a ohlásila, že mohou přijít i další pokuty.

Johnson od počátku trvá na tom, že k žádnému porušování nařízení v Downing Street nedošlo. Toto stanovisko dostalo zásadní ránu už na konci ledna, kdy vysoce postavená vládní úřednice v předběžné zprávě popsala "selhání" v premiérské kanceláři a mimo jiné uvedla, že některé zkoumané akce se neměly konat. Johnson poté ohlásil změny ve fungování svého úřadu, provinění proti pandemickým předpisům ale nadále odmítal.

Nepřipouští je ani poté, co policie navrhla pokuty "za porušení regulací spojených s covidem-19". Britská média zdůrazňují, že oznámení o pokutě není to samé, jako soudní verdikt o vině a že adresáti jej mohou napadnout. Krok nicméně znamená, že v očích vyšetřovatelů daná osoba porušila zákon.

V tomto duchu se dnes vyjádřil i ministr spravedlnosti Raab, který řekl, že vládní pracovníci, kteří oznámení o pokutě obdrží, porušili covidová opatření. Raab také uznal, že premiér Johnson v souvislosti s aférou zvanou partygate neříkal vždy na půdě britského parlamentu pravdu.

V Dolní sněmovně se o skandálu mluvilo i dnes, když ministerský předseda předstoupil před poslance k pravidelným interpelacím. Když se jej ovšem lídr opozičních labouristů Keir Starmer, "proč je ještě tady", Johnson se k vydávaným pokutám nevyjádřil. "Samozřejmě... vyšetřovatelé musí pokračovat se svou prací... My mezitím budeme pokračovat ve své práci," řekl.

Jednou z klíčových otázek je nyní to, zda bude mezi pokutovanými i sám Johnson. Prozatím vývoj policejního vyšetřování neoživil volání po jeho rezignaci, která v zimě přicházela z řad poslanců vládní Konzervativní strany. V médiích se při tom mluví o tom, že premiérovi pomohla eskalace krize kolem Ukrajiny, která úvahy o sesazení Johnsona vytlačila do pozadí.