reklama

Až dosud byly v Británii tři úrovně omezení, Johnson nyní vyhlásil čtvrtý. Nové restrikce podle premiéra zhruba odpovídají omezením zavedeným v listopadu v Anglii. Zavřít budou muset obchody, které nejsou považované za základní, a také krytá sportoviště. Lidé by měli pracovat z domova, neměli by cestovat mezi oblastmi, bohoslužby zůstávají povolené.

Johnson na tiskové konferenci podle agentury Reuters připustil, že vládní plány zmírnit restrikce během vánočních svátků padly kvůli růstu případů nákazy novým kmenem koronaviru SARS-CoV-2 detekovaným na jihu Anglie, který se podle vědců šíří rychleji než ostatní. Johnson dodal, že nic nenasvědčuje, že by tento nový kmen měl být nebezpečnější než dosavadní.

Komentátoři upozorňují, že vláda změnila názor po třech dnech - tehdy Johnson prohlašoval, že "by bylo nelidské zrušit Vánoce".

Spojené království je spolu s Itálií nejhůře postiženou evropskou zemí s více než 67.000 mrtvými. V sobotu Británie překročila hranici dvou milionů potvrzených případů nákazy koronavirem od začátku pandemie, připomněla agentura AFP.

reklama