Johnson v promluvě k členům vlády hovořil o ekonomických reformách jako je snižování daní nebo investování do veřejných služeb, které "přinesou ekonomický pokrok" a sníží prý ceny pro spotřebitele i vládu.

"My jako konzervativci a konzervativní ministři se musíme ujistit, že provádíme reformy a zaměřujeme se na získávání hodnoty ve všech úrovních," řekl Johnson svému kabinetu.

Britský premiér v pondělí čelil hlasování o nedůvěře mezi poslanci své vlastní strany. Konzervativci večer nakonec většinou 211 ku 148 hlasům rozhodli, že se Johnson jako premiér jejich důvěře nadále těší.

Johnsonova pozice je však podle britských médií navzdory jeho úspěchu ohrožená a premiér se teď po dlouhém období, kdy se média zabývala jeho početnými skandály, snaží představit reformní konzervativní politiku.

Zelenskyj je rád, že Johnson zůstal ve funkci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes v rozhovoru s deníkem Financial Times vyjádřil spokojenost s tím, že Boris Johnson zůstal ve funkci britského premiéra. Řekl také, že by NATO mělo pozvat Ukrajinu mezi sebe, pokud ji chce. "Není nutné plýtvat čas debatami o jejím přijetí," řekl Zelenskyj podle agentury Reuters.

"Jsem rád, že jsme neztratili důležitého spojence, jsou to skvělé zprávy," řekl Zelenskyj v reakci na pondělní hlasování britské Konzervativní strany. V něm se rozhodovalo, zda Johnson zůstane ve funkci stranického lídra a potažmo i premiéra. Obě funkce si Johnson udržel.

Johnson dnes podle agentury Reuters řekl svému kabinetu, že Ukrajina "nesmí být dotlačena k přijetí špatné mírové dohody s Ruskem" a že "další sankce proti Rusku jsou už na cestě".

Británie podle zpravodajského kanálu Al-Džazíra ke 20. květnu na podporu Ukrajiny vydala 566 milionů dolarů (asi 16,3 miliardy korun). V pondělí oznámil britský ministr obrany Ben Wallace, že Británie pošle na Ukrajinu salvové raketomety M270, což je typ zbraní, které Ukrajina dlouho požadovala.

Na Ukrajinu z ostrovního království putovaly už lehké protitankové střely, obrněná vozidla, protilodní střely a protiletadlové obranné systémy. Ukrajinští obránci také dostávají výcvik od britských jednotek.