reklama

Johnson v posledních dnech čelí obviněním zveřejněným v britských médiích, která se týkají řady témat od nezvládnuté vládní reakce na pandemii covidu-19 po snahu nechat si tajně proplatit rekonstrukci svého bytu od sponzorů.

Daily Mail v neděli pozdě večer zveřejnil Johnsonovy údajné výroky z říjnové schůze v premiérském sídle v Downing Street. "Žádné další zasrané lockdowny. Ať se mrtvoly vrší po tisících," řekl podle nejmenovaných zdrojů deníku premiér v reakci na poznámku ministra Michaela Govea, že na hlídání nemocnic přeplněných covidovými pacienty bude zapotřebí nasadit armádu.

Na dotaz, zda výrok skutečně pronesl, dnes Johnson podle agentury Reuters odpověděl, že nikoliv. Na Johnsonovu obranu dříve vystoupil také jeho ministr obrany Ben Wallace. "Není to pravda. Kategoricky to popírají téměř všichni," řekl televizi Sky News. "Z těch drbů se stává komedie - nejmenované zdroje nejmenovaných poradců při nejmenovaných příležitostech. Podívejte, nic z toho nemá váhu," řekl ministr.

Johnsonovi kritici tvrdí, že třetí uzávěře zavedené v lednu se šlo vyhnout, kdyby se premiér podvolil tlaku Govea a ministra zdravotnictví Matta Hancocka a souhlasil s přísnějšími podmínkami druhého lockdownu. S bezmála 128.000 úmrtími spojenými s covidem-19 má Británie v absolutních číslech nejhorší bilanci v Evropě.

Úřad ministerského předsedy dříve uvedl jako zdroj zpráv bývalého Johnsonova hlavního poradce Dominika Cummingse. Ten v pátek na svém blogu popřel, že by informace pocházely od něho. Johnsona označil za nekompetentního a postrádajícího integritu.

Cummings byl ústředním hybatelem v pozadí referenda o odchodu Spojeného království z Evropské unie v roce 2016 a podle analytiků stál i za drtivým vítězstvím Johnsonovy Konzervativní strany v parlamentních volbách v roce 2019. Hlavním Johnsonovým poradcem byl do loňského listopadu.

Exporadce mimo jiné napsal, že Johnson plánoval, aby sponzoři skrytě proplatili jeho nákladnou rekonstrukci bytu v Downing Street. Podle něj si počínal "neeticky, pošetile, možná v rozporu se zákonem a téměř určitě porušil pravidla o řádném zveřejňování informací o politickém sponzoringu".

Johnsonova mluvčí v březnu řekla, že všechny sponzorské dary a příspěvky byly řádně deklarovány a že rekonstrukce bytu se neuskutečnila ze stranických peněz.

Podle nedělníku The Sunday Times v útocích na premiéra bude Cummings pokračovat. Chystá se jej prý obvinit, že je osobně odpovědný za desítky tisíc mrtvých, kteří podlehli covidu-19 při druhé vlně pandemie. Chce k tomu údajně využít své vystoupení před parlamentním výborem koncem května.

reklama