Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Johnson telefonicky hovořil s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem o Ukrajině

Boris Johnson
Boris Johnson
Foto: Facebook Boris Johnson

Britský premiér Boris Johnson si dnes téměř hodinu telefonoval s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Lídři spolu hovořili "otevřeně a upřímně", prodiskutovali i situaci na Ukrajině, uvedla agentura Reuters s odvoláním na Downing Street. Čína je považována za jednoho z nejbližších spojenců Moskvy. Peking se nedávno na Valném shromážděním OSN zdržel při hlasování o rezoluci, která odsuzovala ruský útok proti Ukrajině.

"Vedoucí představitelé jednali o řadě otázek společného zájmu, včetně situace na Ukrajině. Jednalo se o upřímný a otevřený rozhovor, který trval téměř hodinu. Dohodli se, že spolu brzy znovu promluví," uvádí se v prohlášení.

Britský premiér jednal s čínským vůdcem poprvé od 24. února, kdy ruské ozbrojené síly vpadly na Ukrajinu. Johnson podle britských médií zopakoval, že je třeba zvýšit tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby stáhl své vojáky. Johnson již dříve v komentáři pro list The Sunday Times vyzval Čínu, aby zaujala stanovisko a odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu.

Si Ťin-Pching před týdnem hovořil také s americkým prezidentem Joem Bidenem, který ho varoval, že pokud pomůže Kremlu, bude čelit důsledkům svého rozhodnutí. Šéf Bílého domu ho také upozornil na počet amerických a zahraničních společností, které od začátku invaze opustily Rusko.

Témata:  válka na Ukrajině Boris Johnson Si Ťin-pching

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 16:42

Světový den marihuany: Aneb když kulturní symbol narazí na politickou moc

Marihuana už dávno není jen symbolem rebelie nebo svobody – stala se politickým nástrojem, kulturním hnutím i předmětem vážných debat o právu, zdraví a odpovědnosti. Zatímco v některých zemích už je její legálnost běžnou realitou, jinde stále budí vášně. A v Česku? Tam pomohla vyšvihnout do sněmovny Piráty, ale také ukazuje, jak těžké je přejít od kampaní k systémové změně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.