reklama

Johnsonova vláda dnes spustila kampaň nazvanou Lepší zdraví, která má zneškodnit "časovanou bombu obezity", a to i zákazem reklamy na nezdravou stravu před 21:00, napsala agentura Reuters.

"Dlouhé roky jsem se snažil zhubnout a stejně jako mnoho dalších bojuji se svou váhou, která stoupá a klesá. Ale od té doby, co jsem se zotavil z koronaviru, neustále pracuji na zlepšení kondice," hlásá ministerský předseda ve videoklipu na twitteru.

S využitím starší britské jednotky pro hmotnost poznamenal, že shodil alespoň jeden kámen (asi 6,35 kilogramu) od dob, kdy po nákaze zápolil o život, a to i vinou své tloušťky. "Když jsem se dostal na jednotku intenzivní péče, když jsem byl opravdu nemocný, měl jsem nadváhu - byl jsem příliš tlustý," uvedl britský premiér. Popsal, že jeho nový cvičební režim zahrnuje po ránu i mírný běh, což mu prý přes den dodává více energie. Johnson doufá, že nová kampaň nebude považována za "příliš rozkazovačnou". Spíše jde o "jemné pošťouchnutí" Britů, aby se snažili hubnout a zlepšit si kondici.

Nová vládní opatření, která mají lidem pomoci zhubnout, zahrnují mimo jiné zákaz televizní a internetové reklamy na nezdravá jídla přes devátou hodinou večer, zákaz akcí "kup jedno, dostaneš druhé zdarma" právě pro nezdravá jídla a rovněž povinnost pro některé restaurace uvádět na jídelních lístcích, kolik má daný pokrm kalorií.

O obezitě se hovoří, pokud hodnota BMI (Body Mass Index), která se vypočítává z hmotnosti a výšky, překročí u daného jedince 30. Obezita je považována za jeden z faktorů, které mohou vést ke komplikacím při nákaze koronavirem.

Britové by měli jíst méně, aby zhubli, protože jsou obézní, a to zvyšuje riziko úmrtí na nemoc covid-19, způsobovanou koronavirem, burcovala krajany náměstkyně ministra zdravotnictví Helen Whatelyová. Varovala, že lidé s BMI nad 40 čelí dvojnásobnému riziku úmrtí, pokud onemocní covidem-19.

Johnson už minulý měsíc prohlásil, že Briti jsou druzí nejtlustší v Evropě, po obyvatelích Malty, což znamená drahou zátěž pro zdravotnictví. S obezitou ve své zemi hodlá bojovat, aby byla lépe připravená na možné budoucí zdravotní krize.

Johnson skončil v dubnu v nemocnici po nákaze koronavirem, a kvůli těžkému průběhu nemoci dokonce strávil několik dnů na jednotce intenzivní péče. Od propuštění z nemocnice si prý nedává jídla z rychlých občerstvení.

Skoro každý třetí dospělý obyvatel Británie je obézní, uvedla před časem agentura Reuters. V Česku podle údajů z roku 2016 bylo obézních 19,3 procenta lidí. Británii pandemie koronaviru zasáhla nejvíce v celé Evropě. Koronavirem se tam nakazilo přes 300.000 lidí, více než 45.000 z nich zemřelo.

reklama