reklama

"V okamžiku, kdy spolu mluvíme, je premiér na jednotce intenzivní péče, kde se o něj stará jeho lékařský tým a kde dostává tu nejlepší možnou péči týmu Nemocnice svatého Tomáše," řekl dnes ráno v rozhovoru s BBC Gove. Ministerský předseda podle něj není připojen k plicnímu ventilátoru, využívá pouze podpůrné kyslíkové masky.

Podle zdrojů agentury Reuters se od přeložení na jednotku intenzivní péče zdravotní stav britského premiéra nijak nezměnil. Podle ministra Govea bude vláda v případě změn Johnsonova stavu veřejnost informovat.

Britská média dnes informovala, že sám Gove, který je jedním z nejvýše postavených členů britské vlády, je nyní v domácí karanténě. Uchýlil se do ní údajně proto, že jeden z členů jeho rodiny vykazuje příznaky covid-19. I z domova ale Gove nadále pracuje. "Gove je klíčovým hráčem v koordinaci (boje proti koronaviru), tohle celou věc ještě trochu víc zkomplikuje," komentoval ministrovu izolaci politický redaktor BBC Lewis Goodall.

Johnson oznámil 27. března, že se nakazil koronavirem SARS-CoV-2. Původně chtěl opustit domácí karanténu již minulý pátek, příznaky nemoci covid-19 ale neustupovaly, a proto jej v neděli převezli do nemocnice. V pondělí odpoledne se jeho zdravotní stav zhoršil, a lékaři jej proto přeložili na jednotku intenzivní péče. Jako svého zástupce Johnson zvolil ministra zahraničí Dominika Raaba.

Nově zvolený lídr opozičních labouristů Keir Starmer dnes řekl, že s Raabem už hovořil a nabídl mu "konstruktivní" spolupráci své strany s vládními konzervativci.

Už v pondělí Johnsonovi brzké uzdravení popřála řada světových politiků včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, českého prezidenta Miloše Zemana či vrcholných představitelů institucí EU Ursuly von der Leyenové, Charlese Michela a Davida Sassoliho. Dnes se k nim připojil i ruský prezident Vladimir Putin, který uvedl, že si je jist, že Johnsonova "energie, optimismus a smysl pro humor" mu pomohou zvítězit nad nemocí.

Johnson je jedním z více než 51.000 lidí, kteří se v Británii nakazili koronavirem. Nemoci covid-19 v zemi podlehlo 5373 infikovaných. Jednou z nakažených byla zřejmě i spisovatelka J. K. Rowlingová.

"Poslední dva týdny jsem měla všechny příznaky C19 (nebyla jsem ale testovaná)," uvedla v pondělí na twitteru Rowlingová. "Už jsem se úplně uzdravila," dodala autorka ságy o čarodějnickém učni Harrym Potterovi.

reklama