Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Johnsona chce nahradit poslankyně Mordauntová i exministři

Boris Johnson
Boris Johnson
Foto: Facebook Boris Johnson

O post britského premiéra se chce ucházet i bývalá ministryně obrany Penny Mordauntová. Oznámila to dnes na twitteru. Poslankyně a nynější náměstkyně ministryně obchodu je tak už devátým konzervativním poslancem, který se chce do klání o nového lídra Konzervativní strany zapojit. Už dříve zájem oznámili také exministři Sajid Javid nebo Jeremy Hunt.

O příštím vůdci konzervativců a premiérovi se hovoří i v tříminutovém dojemném a zároveň burcujícím videu, které Mordauntová zveřejnila na twitteru. "Je třeba vybrat tuto osobu s veškerou vážností a moudře," říká se v něm. "Když hovoříme o vedení, musíme změnit přístup, musíme se navrátit k důvěře, k jasné politice, potřebujeme více než plán, potřebujeme týmovou spolupráci, abychom mohli tento plán uskutečnit," dodává. Na videozáznamu jsou záběry dětí, sportovců, politiků, vojáků, policistů či obyčejných lidí. Paralympionik Jonnie Peacock se nicméně už ozval, jestli by mohly být jeho záběry z vítězného londýnského běhu v roce 2021 z klipu vymazány, uvedla BBC.

Proces, při kterém si má strana vybrat nástupce Borise Johnsona, běžně trvá delší dobu. Někteří členové vlivného konzervativního Výboru 1922 ale už oznámili, že usilují o jeho zkrácení. Podle jednoho ze členů parlamentní skupiny Boba Blackmana se nominace uzavřou v úterý odpoledne. "Dva hlavní kandidáty vybereme do 21. července, abychom dali členům strany dostatek času na konání schůzí a hlasování poštou. Nový vůdce by měl být znám do 5. září," řekl Blackman televizi Sky News.

Volba nového stranického lídra má několik kol, jejichž počet závisí na tom, kolik uchazečů se přihlásí. Při hlasování poslanců se postupně vyřazují kandidáti s nejnižším počtem hlasů, až zbydou dvě jména - z nich pak vítěze vyberou hlasováním všichni členové strany, kterých je asi 160.000.

Výbor 1922 nejspíš stanoví přesná pravidla a harmonogram volby lídra Konzervativní strany již v pondělí. Johnson z této pozice odstoupil ve čtvrtek, v křesle premiéra zatím zůstává.

Celkem je zatím potvrzeno devět zájemců o post vůdce strany, a tedy o premiérskou funkci. Kromě Mordauntové je to i ministr dopravy Grant Shapps, ministr financí Nadhim Zahawi, bývalý ministr zahraničí Jeremy Hunt a exministr zdravotnictví Sajid Javid.

Ještě před nimi oznámili kandidaturu i bývalý ministr financí Rishi Sunak, šéf zahraničního výboru Dolní sněmovny Tom Tugendhat, generální prokurátorka Suella Bravermanová a poslankyně Kemi Badenochová.

Kandidaturu na vedení britské Konzervativní strany oznámilo zatím 11 zájemců

O úřad britského premiéra se chce ucházet i ministryně zahraničí Liz Trussová či náměstkyně ministryně obchodu a exministryně obrany Penny Mordauntová. Informovala o tom dnes místní média. Pozdě večer oznámil na twitteru kandidaturu na lídra britské Konzervativní strany i poslanec Rehman Chishti. Celkem tak zatím vyjádřilo záměr nahradit Borise Johnsona ve vedení strany jedenáct politiků, už dříve to udělali mimo jiné exministři Sajid Javid a Jeremy Hunt.

O kandidatuře Trussové, která podle místních médií patří k favoritům volby, se hovořilo už dříve. Dnes to potvrdila deníku The Daily Telegraph. Uvedla také, že "už první den začne se snižováním daní", pokud se stane premiérkou. Šestačtyřicetiletá Trussová je poslankyní od roku 2010 a kabinetní funkce zastávala za třech premiérů (Davida Camerona, Theresy Mayové a nyní Johnsona). Šéfkou diplomacie je od loňského září.

O příštím vůdci konzervativců a premiérovi se hovoří i v tříminutovém burcujícím videu, které Mordauntová zveřejnila na twitteru. "Je třeba vybrat tuto osobu s veškerou vážností a moudře," říká se v něm. "Když hovoříme o vedení, musíme změnit přístup, musíme se navrátit k důvěře, k jasné politice, potřebujeme více než plán, potřebujeme týmovou spolupráci, abychom mohli tento plán uskutečnit," dodává. Na videozáznamu jsou záběry dětí, sportovců, politiků, vojáků, policistů či obyčejných lidí. Paralympionik Jonnie Peacock se nicméně už ozval, jestli by mohly být jeho záběry z vítězného londýnského běhu v roce 2021 z klipu vymazány, uvedla BBC.

Proces, v němž Konzervativní strana vybírá nového lídra, běžně trvá delší dobu. Někteří členové vlivného konzervativního Výboru 1922 ale už oznámili, že usilují o jeho zkrácení. Podle jednoho ze členů parlamentní skupiny Boba Blackmana se nominace uzavřou v úterý odpoledne. "Dva hlavní kandidáty vybereme do 21. července, abychom dali členům strany dostatek času na konání schůzí a hlasování poštou. Nový vůdce by měl být znám do 5. září," řekl Blackman televizi Sky News.

Volba nového stranického lídra má několik kol, jejichž počet závisí na tom, kolik uchazečů se přihlásí. Při hlasování poslanců se postupně vyřazují kandidáti s nejnižším počtem hlasů, až zbydou dvě jména - z nich pak vítěze vyberou hlasováním všichni členové strany, kterých je asi 160.000.

Výbor 1922 nejspíš stanoví přesná pravidla a harmonogram volby lídra Konzervativní strany již v pondělí. Johnson z této pozice odstoupil ve čtvrtek, v křesle premiéra zatím zůstává.

Vést konzervativce, a tedy být premiérem, chce například i ministr dopravy Grant Shapps, ministr financí Nadhim Zahawi, bývalý ministr zahraničí Jeremy Hunt, exministr zdravotnictví Sajid Javid, bývalý ministr financí Rishi Sunak, šéf zahraničního výboru Dolní sněmovny Tom Tugendhat, generální prokurátorka Suella Bravermanová a poslankyně Kemi Badenochová.

Témata:  Velká Británie Boris Johnson

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.