Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kadyrov navrhl zrušení prezidentských voleb v Rusku, dokud neskončí válka

Ramzan Kadyrov, je od 15. února 2007 prezidentem autonomní Čečenské republiky. Je synem bývalého prezidenta Achmata Kadyrova.
Ramzan Kadyrov, je od 15. února 2007 prezidentem autonomní Čečenské republiky. Je synem bývalého prezidenta Achmata Kadyrova.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Vůdce Čečenské republiky Ramzan Kadyrov navrhl zrušení prezidentských voleb v Rusku, dokud neskončí válka s Ukrajinou. Uvedla to agentura TASS.

"Navrhuji, že zatímco zvláštní vojenská operace (označení Ruska pro válku proti Ukrajině) probíhá, měli bychom jednomyslně schválit rozhodnutí, že během voleb budeme mít pouze jednoho kandidáta, Vladimira Vladimiroviče Putina," řekl Kadyrov.

Vyzval proto k odložení voleb, "protože nemáme nikoho jiného, kdo by dnes mohl chránit naši zemi." Kadyrov přitom nevysvětlil, před kým Putin "chrání zemi".

Na to, že se prezidentské volby původně plánované na příští rok možná nebudou konat, upozornil už nezávislý ruský server Moscow Times. Oficiálně se mají konat dne 17. března 2024, uvedla ruská agentura RBC.

Vlivný mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se vyjádřil ve smyslu, že o volbách rozhoduje prezident země. "Ruský prezident Vladimir Putin se může rozhodnout, že příští rok nebude pořádat prezidentské volby, protože zřejmě vyhraje," připustil.

Vítězstvím Putina si je jistý. "Ačkoli jsou volby požadavkem demokracie a Putin se sám rozhodl je uspořádat, teoreticky je možné je neuskutečnit, protože už teď je zřejmé, že Putin bude zvolen. Jde o naprosto osobní názor," dodal Peskov.

"O tom, že Putin bude zvolen, jsem osobně přesvědčen na základě úrovně konsolidace společnosti kolem Putina," uvedl pro RBC. "Naše prezidentské volby ve skutečnosti nejsou demokracií, ale nákladnou byrokracií. Pan Putin bude příští rok znovu zvolen s více než devadesáti procenty hlasů," dodal.

Témata:  Rusko Vladimír Putin Ramzan Kadyrov

Související

Aktuálně se děje

7. dubna 2026 18:57

Ester Ledecká se po pěti letech rozešla s partnerem

Ester Ledecká, fenomén světového snowboardingu a lyžování, dlouhodobě platila za sportovkyni, která si své soukromí úzkostlivě střeží. O to větší šok způsobila svým fanouškům během letošních Velikonoc, kdy zcela nečekaně otevřela téma svého partnerského života. V době, kdy se většina lidí věnovala svátečním tradicím a pomlázce, jednatřicetiletá šampionka potvrdila konec svého dlouholetého vztahu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Proč Trump zase ucuknul? Jedno možné vysvětlení existuje

Americký prezident Donald Trump hlásá úplné vítězství v již déle než měsíc trvající válce s Íránem. Ten však zatím pouze svolil usednout k jednacímu stolu. Začíná křehké dvoutýdenní příměří. Trump si tak oddechl, kupuje si čas, nemusí vyhladit íránskou civilizaci, jak včera zahrozil, ropa citelně spadla, akcie dnes zřejmě znatelně porostou. Írán přitom nadále trvá na tom, že bude v Hormuzském průlivu vybírat mýto.