reklama

"Navrhuji, že zatímco zvláštní vojenská operace (označení Ruska pro válku proti Ukrajině) probíhá, měli bychom jednomyslně schválit rozhodnutí, že během voleb budeme mít pouze jednoho kandidáta, Vladimira Vladimiroviče Putina," řekl Kadyrov.

Vyzval proto k odložení voleb, "protože nemáme nikoho jiného, kdo by dnes mohl chránit naši zemi." Kadyrov přitom nevysvětlil, před kým Putin "chrání zemi".

Na to, že se prezidentské volby původně plánované na příští rok možná nebudou konat, upozornil už nezávislý ruský server Moscow Times. Oficiálně se mají konat dne 17. března 2024, uvedla ruská agentura RBC.

Vlivný mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se vyjádřil ve smyslu, že o volbách rozhoduje prezident země. "Ruský prezident Vladimir Putin se může rozhodnout, že příští rok nebude pořádat prezidentské volby, protože zřejmě vyhraje," připustil.

Vítězstvím Putina si je jistý. "Ačkoli jsou volby požadavkem demokracie a Putin se sám rozhodl je uspořádat, teoreticky je možné je neuskutečnit, protože už teď je zřejmé, že Putin bude zvolen. Jde o naprosto osobní názor," dodal Peskov.

"O tom, že Putin bude zvolen, jsem osobně přesvědčen na základě úrovně konsolidace společnosti kolem Putina," uvedl pro RBC. "Naše prezidentské volby ve skutečnosti nejsou demokracií, ale nákladnou byrokracií. Pan Putin bude příští rok znovu zvolen s více než devadesáti procenty hlasů," dodal.