Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kam se poděl bývalý monarcha Juan Carlos? Španělský deník má novou stopu

Juan Carlos I.
Juan Carlos I.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Španělský monarcha Juan Carlos I., který stál v čele země téměř čtyři dekády do roku 2014 a v pondělí překvapivě oznámil odchod ze své země, je možná ve Spojených arabských emirátech (SAE). Napsal to dnes s odvoláním na své zdroje španělský deník ABC, který ale v úterý tvrdil, že Juan Carlos I. je v Dominikánské republice.

Důvodem odchodu španělského monarchy, který má nyní titul emeritní král, jsou podezření, že před několika lety dostal úplatek za ovlivnění zakázky na výstavbu vysokorychlostní železnice v Saúdské Arábii a že peníze si nechal poslat do Švýcarska na účet své bývalé milenky.

Deník ABC dnes podrobně popsal, jak Juan Carlos I. soukromým letadlem v pondělí odletěl z města Vigo na severozápadě Španělska do Abú Zabí v SAE, kde má velmi dobré vztahy s tamní královskou rodinou. Podle deníku ABC se král posléze zřejmě chystá do Dominikánské republiky, kde mají luxusní nemovitosti jeho dlouholetí přátelé, podnikatelé bratři Fanjulové.

Former Spanish king Juan Carlos has been staying at Abu Dhabi's exclusive Emirates Palace Hotel since leaving Spain under a cloud of financial scandal involving Saudi Arabia, ABC newspaper said https://t.co/lTFx5ZwtRI pic.twitter.com/SMIFtatVVa

— Reuters (@Reuters) August 7, 2020

Dominikánská republika v úterý uvedla, že oficiálně nemá informace o příletu Juana Carlose na svém území. V úterý španělská média také spekulovala, že Juan Carlos může být v Portugalsku. Španělský královský palác nesdělil, kam monarcha odjel.

Odchod bývalé hlavy španělského království vyvolal doma velký rozruch, někteří tento krok označili za útěk před justicí. Podle španělského premiéra Pedra Sáncheze ale Juan Carlos jasně řekl, že pokud bude třeba, je justici k dispozici.

Juan Carlos I. svůj odchod zdůvodnil tak, že nechce komplikovat panování svého syna Felipeho VI. veřejným ohlasem "některých minulých událostí ze svého soukromého života".

Témata:  král Juan Carlos I. Španělsko Spojené arabské emiráty

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2025 12:40

21. listopadu 2025 16:54

Michaela Kuklová pomohla odhalit vážný problém u hereckého kolegy

Michaela Kuklová ví o vážných nemocech své, však se před časem potýkala s rakovinou prsu. Možná i z toho důvodu vycítila, v čem je problém u hereckého kolegy Ernesta Čekana, který se rozhodl otevřeně promluvit o svém boji s leukémií. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Kate posílá zprávu po dokončení chemoterapie

Kate Middleton poprvé od oznámení rakoviny vystoupila veřejně

Princezna z Walesu Kate Middleton vystoupila v úterý 18. listopadu v centru Londýna s prvním projevem od chvíle, kdy v březnu 2024 oznámila světu svou diagnózu rakoviny. Stalo se tak u příležitosti Summitu o budoucí pracovní síle (Future Workforce Summit). Na této významné události představila další fázi své mise zaměřené na podporu dětí v raném věku.