reklama

Královský palác nesdělil, kam Juan Carlos I. odjel po pondělním oznámení, že opouští Španělsko. K tomuto kroku se prý rozhodl ve snaze zmírnit tlak na královskou rodinu kvůli podezření, že se mohl dopustit korupce.

Oznámení o odchodu monarchy, který své vlasti vládl téměř čtyři dekády a po většinu času byl širokou veřejností respektován a velmi oblíben, zaplnilo titulní stránky všech španělských novin a odsunulo stranou zprávy o koronaviru. A třebaže názory médií, jejich čtenářů i politiků na Juana Carlose se různí, všichni se shodují v tom, že bývalý panovník je jednou z největších postav španělské historie.

"Přechod k demokracii po smrti diktátora Franciska Franka si bez něj nelze představit, historie by bez něj byla jiná a zřejmě ne lepší," napsal dnes katalánský deník El Periódico. Podle něj Juan Carlos I. odchodem ze země prokázal Španělsku svou "poslední (špatnou) službu".

Část veřejnosti otce nynějšího krále Felipeho VI. za odchod ze země chválí, jiní tvrdí, že utekl před justicí, třebaže Juan Carlos I. slíbil, že vyšetřovatelům bude k dispozici.

"Útěk Juana Carlose Bourbonského do ciziny je nedůstojným krokem bývalého šéfa státu, který tak nechává monarchii ve velmi kompromitujícím postavení," napsal v podnělí na twitteru místopředseda vlády Pablo Iglesias, který je šéfem radikální levice.

Španělský premiér Pedro Sánchez se oficiálně k odchodu monarchy do ciziny nevyjádřil, očekává se, že to udělá dnes po skončení pravidelného zasedání vlády. Hlavní opoziční strana, Lidová strana (PP), vyjádřila "absolutní respekt" k rozhodnutí Juana Carlose I., které podle ní "dokazuje jeho loajalitu ke Španělsku". PP rovněž vyzdvihla královu "rozhodující úlohu na cestě k demokracii" ve Španělsku.

Kriticky se na adresu královské koruny vyjádřili opět katalánští separatisté. "Útěk emeritního krále neznamená, že zmizela potřeba vyšetřit a soudit zkaženost monarchie," uvedl šéf katalánského parlamentu Roger Torrent. Šéf frakce katalánských separatistů ve španělském parlamentu Gabriel Rufián nepřímo označil Juana Carlose za "zloděje". "Ale nejde jen o jednu osobu, nýbrž o celou instituce, monarchii, která je prohnilá," citoval Rufiána deník El Periódico. Deník zároveň připomněl, že Juan Carlos I. zatím není soudně vyšetřován ani ve Španělsku, ani ve Švýcarsku.

Podezření stran nepravostí Juana Carlose I. v kauze zakázky na výstavbu vysokorychlostní železnice v Saúdské Arábii vyplynulo z nahrávek, které policie před několika lety zabavila bývalému policejnímu komisaři Josému Villarejovi, podezřelému z prodeje kompromitujících informací. Na jedné z nahrávek bývalá milenka Juana Carlose I., německá podnikatelka Corinna Larsenová tvrdí, že ji král využil k zakrytí tajných kont ve Švýcarsku.

Juan Carlos I. odešel ze země bez manželky Sofie, která je už několik dní na Mallorce, kam královská rodina jezdívá na dovolenou. Na trůn nastoupil Juan Carlos I. v roce 1975 po smrti diktátora Franka a byl oblíbený a respektovaný mimo jiné pro nestranné vystupování a neokázalý styl. Ke konci úřadování si ale pokazil pověst výlety na lov do Afriky v době, kdy jeho zemi postihla ekonomická krize. Tehdy mu média přestala i "tolerovat" jeho mimomanželské aféry. Král překvapivě abdikoval v červnu 2014 ve prospěch svého syna, aby umožnil napravit pověst monarchie pošramocenou tehdy i korupční kauzou králova zetě.

reklama