Švýcarské orgány nyní vyšetřují společnost, která fungovala v daňovém ráji a jejímž prostřednictvím prý Juan Carlos v roce 2008 získal na 100 milionů dolarů (2,4 miliardy Kč) od saúdskoarabského krále Abdalláha, uvedla agentura AP. Podle švýcarského deníku Tribune de Genève se vyšetřovatelé domnívají, že to byly úplatky.

Podle sobotního vydání britského deníku The Daily Telegraph byl příjemcem peněz z tohoto fondu i sám Felipe. Současný král v prohlášení popřel, že by o existenci fondu věděl. Juan Carlos v červnu 2014 abdikoval po 39 letech na trůnu. Mezi Španěly byl velice oblíbený a byl považovaný za klíčovou postavu přechodu z diktatury k demokracii po smrti generála Franciska Franka v roce 1975. Ke konci vlády jej však dostihla řada skandálů.

Jeho syn Felipe VI. se ihned po usednutí na trůn snažil od otce distancovat, aby obnovil lesk monarchie. Ač se o něm tehdy psalo jako o nejpřipravenějším následníkovi trůnu v historii země, v některých záležitostech podle kritiků neobstál. Navíc podle mnohých Španělů monarchii vzdálil lidem svým chladným vystupováním, odlišným od neokázalého stylu svého otce.