První skupina kanadských vojáků do Británie dorazí 12 srpna, většina z nich pochází z 3. praporu kanadské lehké pěchoty princezny Patricie a zůstane tam čtyři měsíce.

"Vešli jsme do nové a velmi nebezpečné fáze konfliktu, v níž se Rusko snaží způsobit Ukrajině i jejímu obyvatelstvu dlouhodobé škody," okomentovala armádní program kanadská ministryně obrany Anita Anandová.

Kanadské ministerstvo obrany také oznámilo, že se mu podařilo dohodnout se s dodavatelem a pošle na Ukrajinu 39 obrněných vozidel. První z nich už v následujících týdnech, uvádí Reuters.

Kanadská armáda od roku 2015 vytrénovala přes 33.000 ukrajinských vojáků a příslušníků jiných ozbrojených složek v rámci programu, který byl ale letos v únoru částečně přerušen.

Ukrajinské obránce, kteří nemají předchozí vojenské zkušenosti, už trénují britští vojáci v Británii nebo američtí v Německu. Podle britského ministerstva obrany chce armáda vycvičit až 10.000 ukrajinských vojáků v zacházení se zbraněmi, první pomoci na bojišti a taktice hlídkování.

Do britského výcvikového programu pro Ukrajince se zapojilo i Nizozemsko a Nový Zéland.