Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kanadská armáda bude od poloviny srpna trénovat ukrajinské vojáky

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Foto: mil.in.ua

Kanada do Británie vyšle až 225 příslušníků armádního personálu, kteří budou cvičit ukrajinské vojáky. Dnes to oznámilo kanadské ministerstvo obrany, napsala agentura Reuters.

První skupina kanadských vojáků do Británie dorazí 12 srpna, většina z nich pochází z 3. praporu kanadské lehké pěchoty princezny Patricie a zůstane tam čtyři měsíce.

"Vešli jsme do nové a velmi nebezpečné fáze konfliktu, v níž se Rusko snaží způsobit Ukrajině i jejímu obyvatelstvu dlouhodobé škody," okomentovala armádní program kanadská ministryně obrany Anita Anandová.

Kanadské ministerstvo obrany také oznámilo, že se mu podařilo dohodnout se s dodavatelem a pošle na Ukrajinu 39 obrněných vozidel. První z nich už v následujících týdnech, uvádí Reuters.

Kanadská armáda od roku 2015 vytrénovala přes 33.000 ukrajinských vojáků a příslušníků jiných ozbrojených složek v rámci programu, který byl ale letos v únoru částečně přerušen.

Ukrajinské obránce, kteří nemají předchozí vojenské zkušenosti, už trénují britští vojáci v Británii nebo američtí v Německu. Podle britského ministerstva obrany chce armáda vycvičit až 10.000 ukrajinských vojáků v zacházení se zbraněmi, první pomoci na bojišti a taktice hlídkování.

Do britského výcvikového programu pro Ukrajince se zapojilo i Nizozemsko a Nový Zéland.

Témata:  Kanadská armáda Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy