reklama

Dvacetiletý Nathaniel Veltman byl zatčen na parkovišti krátce poté, co 6. června nedaleko nejstarší mešity v Londonu najel do rodiny Afzalových, když byli na večerní procházce. Oba rodiče, dcera a babička zemřeli, přežil pouze devítiletý chlapec, který skončil s vážnými zraněními v nemocnici. Policie uvedla, že útok byl motivován náboženstvím obětí a že útočník patrně měl neprůstřelnou vestu a helmu.

Dnešního soudního jednání se Veltman zúčastnil prostřednictvím videopřenosu z vazební věznice. Přesný obsah podle Reuters není znám vzhledem k soudnímu embargu. Provinční a federální prokurátoři však souhlasili, aby byl Veltman stíhán za terorismus. Další soudní stání je plánováno na 21. června.

Kanadská vicepremiérka Chrystia Freelandová k novému obvinění řekla, že "je velmi důležité to pojmenovat jako akt terorismu... a je pro nás důležité identifikovat strašlivou hrozbu, kterou bělošský rasismus představuje pro Kanadu a Kanaďany".

Červnový případ je podle Reuters nejhorší útok na kanadské muslimy od roku 2017, kdy pravicový radikál zastřelil v islámském kulturním centru v provincii Québec šest lidí.

reklama