Na Kanárských ostrovech jsou podle deníku El Mundo na připlouvání migrantů z Afriky na vratkých člunech poměrně zvyklí, letos ale zažívají větší nápor běženců než obvykle. Zatímco celkově příliv migrantů do Španělska letos, zřejmě i v důsledku pandemie covidu-19, klesl zhruba o třetinu, na Kanárské ostrovy připlulo už asi pětkrát více běženců než za stejné období loni. Od ledna dorazilo na Kanárské ostrovy na 3270 běženců, loni jich za stejné období bylo 590.

Zatím situace není tak vážná, jako byla v roce 2006, kdy na Kanárské ostrovy dorazilo za rok 31.678 migrantů. Podle deníku El Mundo se ale počty mohou výrazně zvýšit v polovině září, kdy budou v tamních vodách Atlantiku optimální námořní podmínky.

Tento týden se ve španělských médiích objevila i zpráva o 71 migrantech, kteří dorazili ke Kanárským ostrovům a byli umístěni do karantény na nákladní loď, kde neměli sprchy ani matrace a museli spát na zemi. Podle španělské komise pro pomoc uprchlíkům nejde o jediný takový případ.

Místní policie musela také tento týden na Kanárských ostrovech řešit protest asi stovky obyvatel obce San Bartolomé de Tirajana, kteří pomocí kontejnerů i vlastními těly blokovali přístup k budově bývalé školy. Chtěli tak zabránit příjezdu autobusu se sedmi desítkami běženců, kteří tam byli posléze umístěni do karantény. Místní se obávali nákazy koronavirem, ač podle deníku El Mundo měli všichni migranti testy negativní.