O úmrtí Karla Gotta informují ve speciálních hlášeních všechny hlavní německé zpravodajské televize i weby. Pro řadu z nich je to dnes zpráva číslo jedna. Český zpěvák, který zemřel v úterý krátce před půlnocí ve věku 80 let, má v Německu dodnes řadu fanoušků.
Jako o "přelomové zprávě" (breaking news) dnes o Gottově smrti informovaly například televize n-tv a Welt nebo weby veřejnoprávní televize ARD, magazínu Spiegel či listů Süddeutsche Zeitung a Bild.
Právě web nejčtenějších německých novin patří k těm, kde je zpráva o úmrtí zpěváka tou hlavní. "Karel Gott je mrtvý," píše velkým písmem Bild, který informaci doplnil černobílou fotografií české hvězdy. Podobně jako další média připomíná Gotta jako "Zlatý hlas z Prahy", který se proslavil mimo jiné písní Včelka Mája, kterou i v Německu zná několik generací posluchačů.
"V Karlu Gottovi zemřel velký tenor a zpěvák populární hudby," konstatuje Bild a připomíná, že Gott, který v poslední době bojoval s akutní leukémií, za svůj život prodal přes 50 milionů nahrávek.
"Velmi šarmantní Karel Gott očaroval generace posluchačů s písněmi jako Včelka Mája a Schicksalsmelodie. Pro řadu Čechů byl prostě jen Mistr - mistr populární hudby," konstatuje DPA, podle níž každá generace zná alespoň některý z Gottových hitů.
"Nejpozději s písní o Včelce Máje se Karel Gott prozpíval do srdcí německých fanoušků. Ve své vlasti byl oslavován jako legenda," poznamenává na svém webu televize n-tv, podle níž plzeňský rodák byl jednou z největších hvězd populární hudby.
"S titulní melodií ke kreslenému seriálu Včelka Mája se jeho hlas stal známý pro generace německy mluvících dětí," píše deník Süddeutsche Zeitung. Připomíná, že Gott vystupoval zhruba 60 let a prodal přes 50 milionů nahrávek. Vedle dětské melodie vyzdvihuje třeba píseň Lady Carneval.
I kvůli své dlouhé kariéře se podle DPA řadě Čechů zdál Gott být prakticky nesmrtelný. Proto bylo šokem, když mu lékaři v listopadu 2015 diagnostikovali nádorové onemocnění mízních uzlin. "Ale Karel Gott zůstal statečný, podrobil se chemoterapii a odmítl léčení v zahraničí," podotýká německá agentura. Letos v září, jak připomíná, pak přišla hrozivá zpráva o tom, že trpí akutní leukémií.
Ve svém profilu DPA upozorňuje i na to, že Gott podepsal takzvanou antichartu zaměřenou proti hnutí za lidská práva Charta 77 iniciovanému Václavem Havlem a dalšími disidenty. Pro zruinovaný socialistický režim byl také důležitým zdrojem deviz. "Všechno bylo prominuto, když se Gott 4. prosince 1989 během sametové revoluce - demokratického přerodu v Československu - objevil na jednom ze shromáždění," míní DPA.
Témata: Karel Gott, Německo
Související
13. listopadu 2024 4:30
12. listopadu 2024 4:28
8. listopadu 2024 13:56
8. listopadu 2024 4:13
6. listopadu 2024 14:37