reklama

Třiačtyřicetiletý politický nováček se ve svém oznámení o prezidentské kandidatuře zaměřil na sociální solidaritu, ochranu klimatu a vyšší standardy v polské politice, kterou podle něj poznamenávají neustálé střety mezi vládní stranou Právo a spravedlnost a hlavní opoziční Občanskou platformou.

"Je na čase, aby muž přicházející zdola napravil, co se pokazilo nahoře," uvedl Holownia ve svém proslovu. Szymon Holownia se proslavil jako jeden z moderátorů známé talentové soutěže Polsko má talent. Po dvanácti sezónách skončil minulý měsíc. Jak popsala agentura Bloomberg, uchazeč je novinářem, spisovatelem a aktivistou, který podporuje liberální křídlo polské katolické církve.

Polský moderátor bude nejspíš jedním z několika kandidátů, kteří se chtějí postavit proti současnému prezidentovi. V minulosti se objevily spekulace, že by se o nejvyšší funkci v zemi mohl ucházet bývalý polský premiér a bývalý předseda Evropské rady Donald Tusk. Ten to ale odmítl. Andrzej Duda zatím vítězí ve všech předvolebních průzkumech. Opoziční Občanská platforma si zatím žádného prezidentského kandidáta nevybrala.

reklama