Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdo bude příštím prezidentem Polska? Duda má konkurenta

Andrzej Duda
Andrzej Duda
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Polský televizní moderátor, spisovatel a novinář Szymon Holownia oznámil svůj úmysl kandidovat příští rok na funkci polského prezidenta. Informovala o tom agentura Bloomberg. Postaví se tak současné hlavě státu Andrzejovi Dudovi, kterého podporuje vládnoucí národně konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS).

Třiačtyřicetiletý politický nováček se ve svém oznámení o prezidentské kandidatuře zaměřil na sociální solidaritu, ochranu klimatu a vyšší standardy v polské politice, kterou podle něj poznamenávají neustálé střety mezi vládní stranou Právo a spravedlnost a hlavní opoziční Občanskou platformou.

"Powiem to wprost, po raz pierwszy publicznie. Chcę kandydować, chcę ubiegać się u was o tę pracę" - tak Hołownia wkroczył do walki o fotel prezydenta. Więcej ==>https://t.co/1mRK5KkyZZ pic.twitter.com/N4vosFBHja

— PolsatNews.pl (@PolsatNewsPL) December 8, 2019

"Je na čase, aby muž přicházející zdola napravil, co se pokazilo nahoře," uvedl Holownia ve svém proslovu. Szymon Holownia se proslavil jako jeden z moderátorů známé talentové soutěže Polsko má talent. Po dvanácti sezónách skončil minulý měsíc. Jak popsala agentura Bloomberg, uchazeč je novinářem, spisovatelem a aktivistou, který podporuje liberální křídlo polské katolické církve.

Polský moderátor bude nejspíš jedním z několika kandidátů, kteří se chtějí postavit proti současnému prezidentovi. V minulosti se objevily spekulace, že by se o nejvyšší funkci v zemi mohl ucházet bývalý polský premiér a bývalý předseda Evropské rady Donald Tusk. Ten to ale odmítl. Andrzej Duda zatím vítězí ve všech předvolebních průzkumech. Opoziční Občanská platforma si zatím žádného prezidentského kandidáta nevybrala.

Témata:  Polsko Andrzej Duda

Aktuálně se děje

23. května 2024 15:29

Jak ukončit válku v Pásmu Gazy? Ministři arabských zemí chtějí jednat s EU

Ministři arabských zemí se v pondělí setkají v Bruselu se svými protějšky z Evropské unie, aby hledali společné řešení pro ukončení války v Pásmu Gazy a nastolení trvalého míru. Uvedl to zvláštní představitel EU pro mírový proces na Blízkém východě Sven Koopmans. Informaci přinesla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy