Při sobotním útoku na saúdskoarabská ropná zařízení byly použity íránské zbraně. Podle mluvčího saúdskoarabské armády a koalice vedené Saúdskou Arábií Turkího Malkího, kterého citují světové agentury, to vyplývá z předběžného vyšetřování útoku. To také ukazuje, že údery nebyly vedeny z Jemenu, dodal mluvčí.
"Vyšetřování pokračuje a všechno ukazuje na to, že nasazené zbraně pocházejí z Íránu," prohlásil Malkí. Jemenští povstalci známí jako Húsíové podle něj použili drony typu Ababil.
Agentura DPA napsala, že Húsíové disponují drony typu Kasif 1, které jsou podle expertů OSN téměř identické s íránským typem Ababil. Tyto bezpilotní stroje mají dolet 100 až 150 kilometrů. Ropná zařízení, která se stala terčem útoku o víkendu, jsou však od jemenských hranic vzdálené zhruba 800 kilometrů.
V červenci ale Húsíové představili drony nového typu, podle expertů s doletem až 1000 kilometrů.
Sobotní útoky na dvě ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie vedly ke snížení produkce ropy o 5,7 milionu barelů denně. K útoku se přihlásili Húsíové, kteří také tvrdí, že byly vedeny z Jemenu.
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dříve z odpovědnosti obvinil Írán a na twitteru uvedl, že nejsou žádné důkazy o tom, že by údery přišly z Jemenu.
Podobně také vysoce postavený činitel americké vlády v rozhovoru s televizí CNN uvedl, že satelitní snímky nasvědčují tomu, že útok přišel z Íránu či Iráku, nikoli z Jemenu.
Spojené státy dnes prostřednictvím Pompea zároveň podpořily prohlášení Bagdádu, že Irák za sobotními útoky na saúdskoarabská ropná zařízení nestojí.
Americký prezident Donald Trump na twitteru uvedl, že existují určité důvody, proč si USA myslí, že viníka znají. Spojené státy jsou podle něj připraveny na útok reagovat, ale vyčkají, s čím přijde Saúdská Arábie.
Témata: ropa, Saúdská Arábie, Írán
Související
30. srpna 2024 20:03
30. srpna 2024 17:02
14. srpna 2024 9:19
6. srpna 2024 19:51
23. července 2024 15:39
22. července 2024 20:29