reklama

Známá ohniska nákazy se sice objevila po půlce února v Lombardii a Benátsku (Veneto), ale odborníci jsou už delší dobu přesvědčeni o tom, že koronavirus byl v zemi o několik týdnů dříve.

Vědci z ISS zkoumali 40 vzorků odpadních vod odebraných mezi loňským říjnem a letošním únorem v čističkách v obou městech. Porovnávali je se 24 kontrolními vzorky pocházejícími z doby mezi zářím 2018 a loňským červencem. Vzorky odebrané 18. prosince v Miláně a Turíně a 29. ledna v Boloni obsahovaly genetickou informaci viru SARS-CoV-2.

ISS upozorňuje, že tento nález stop koronaviru v odpadních vodách automaticky neznamená, že počátek epidemie v Itálii je nutné vidět už v těchto úplně prvních případech. Analýza vzorků odpadních vod ale může podle vědců pomáhat při kontrole rozšíření viru.

Itálie patří v Evropě mezi ty země, které pandemie covidu-19 zasáhla nejtvrději. Nakazilo se 238.160 lidí, více než 34.500 z nich zemřelo. Velmi postižené byly regiony Lombardie s hlavním městem Milánem, Piemont s metropolí Turínem a region Emilia-Romagna.

reklama