Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kim Čong-un mimo realitu? Rusko se podle něj brání Ukrajině, a má na to právo

Severokorejský diktátor Kim Čong-un
Severokorejský diktátor Kim Čong-un
Foto: dailymail.co.uk **dailymail.co.uk**

Severokorejský vůdce Kim Čong-un vyjádřil plnou podporu ruské politice v konfliktu s Ukrajinou a obvinil Spojené státy z přímé vojenské intervence. Uvedla to agentura Reuters.

Podle severokorejské státní agentury KCNA se Kim při setkání s ruským ministrem obrany Andrejem Belousovem nechal slyšet, že použití zbraní dlouhého doletu Ukrajinou je výsledkem „zásahu USA a Západu, který přiměl kyjevské úřady útočit na ruské území.“

Kim také prohlásil, že Rusko má právo bránit svou suverenitu a donutit „nepřátelské síly zaplatit cenu“. Ujistil, že vláda, armáda a lid Severní Koreje budou neochvějně podporovat Rusko v jeho úsilí o zachování územní celistvosti proti „imperialistickým snahám o hegemonii“.

Kim Čong-un při jednání zdůraznil, že vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem budou rozšiřovány na všech úrovních, včetně vojenské spolupráce, v rámci strategického partnerství podepsaného s Vladimirem Putinem. Tato dohoda, uzavřená v červnu, zahrnuje i vzájemnou obranu.

Podle jihokorejské špionážní agentury již Severní Korea dodala Rusku více než 10 000 kontejnerů munice, včetně samohybných houfnic a vícenásobných raketometů. Špionážní zprávy rovněž naznačují, že Severní Korea vyslala přes 10 000 vojáků, kteří byli rozmístěni na frontové linie, včetně regionu Kursk, kde ruské síly čelí ukrajinským jednotkám.

Ukrajina v poslední době využila americké rakety ATACMS, aby zasáhla ruské území. Tato akce následovala po povolení americké administrativy pod vedením prezidenta Joea Bidena. Rusko odpovědělo sérií útoků zaměřených na ukrajinskou vojenskou a energetickou infrastrukturu, což označilo za odvetu za použití amerických raket středního doletu.

Během setkání Kimův ministr obrany No Kwang-chol a ruský ministr Belousov projednali možnosti, jak nově podepsaná dohoda mezi Kimem a Putinem přispěje k udržení rovnováhy sil v severovýchodní Asii. KCNA zdůraznila, že spolupráce mezi oběma zeměmi nabývá na intenzitě od loňského summitu v Rusku, kde se oba vůdci setkali.

Kim Čong-un také osobně přivítal delegaci ruského ministerstva obrany na slavnostním banketu pořádaném na jejich počest, čímž potvrdil význam, který Severní Korea přikládá svému partnerství s Moskvou.

Prohlubování vojenských a politických vazeb mezi Ruskem a Severní Koreou vyvolává obavy v mezinárodním společenství. Spojené státy i jejich spojenci vyjádřili znepokojení nad potenciálním narušením stability v regionu. Kimův otevřený příklon k Rusku může dále komplikovat diplomatické vztahy a posílit izolaci Pchjongjangu na mezinárodní scéně.

Témata:  válka na Ukrajině Kim Čong-un

Související

Aktuálně se děje

10. prosince 2024 11:29

Rusové zjistili, že už nepotřebují věznice. Vězně poslali bojovat na Ukrajinu

Plán na vybudování „super věznice“ poblíž města Ulan-Ude na Dálném východě Ruska byl zrušen. Tento krok oznámil během tiskové konference gubernátor Burjatska Alexej Cyděnov, který uvedl, že důvodem je nedostatek financí a fakt, že „z pochopitelných důvodů jsou věznice nyní většinou prázdné“.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Evropa po pádu syrského režimu od základu mění migrační politiku

Rakousko oznámilo plány na deportaci syrských migrantů po pádu režimu Bašára Asada, který byl svržen povstaleckými silami po 13 letech občanské války. K tomuto kroku se připojily i další evropské země, jako Belgie, Německo, Řecko, Itálie, Nizozemsko a Spojené království, které dočasně pozastavily zpracování žádostí o azyl syrských občanů.