Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kim Čong-un mimo realitu? Rusko se podle něj brání Ukrajině, a má na to právo

Severokorejský diktátor Kim Čong-un
Severokorejský diktátor Kim Čong-un
Foto: dailymail.co.uk **dailymail.co.uk**

Severokorejský vůdce Kim Čong-un vyjádřil plnou podporu ruské politice v konfliktu s Ukrajinou a obvinil Spojené státy z přímé vojenské intervence. Uvedla to agentura Reuters.

Podle severokorejské státní agentury KCNA se Kim při setkání s ruským ministrem obrany Andrejem Belousovem nechal slyšet, že použití zbraní dlouhého doletu Ukrajinou je výsledkem „zásahu USA a Západu, který přiměl kyjevské úřady útočit na ruské území.“

Kim také prohlásil, že Rusko má právo bránit svou suverenitu a donutit „nepřátelské síly zaplatit cenu“. Ujistil, že vláda, armáda a lid Severní Koreje budou neochvějně podporovat Rusko v jeho úsilí o zachování územní celistvosti proti „imperialistickým snahám o hegemonii“.

Kim Čong-un při jednání zdůraznil, že vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem budou rozšiřovány na všech úrovních, včetně vojenské spolupráce, v rámci strategického partnerství podepsaného s Vladimirem Putinem. Tato dohoda, uzavřená v červnu, zahrnuje i vzájemnou obranu.

Podle jihokorejské špionážní agentury již Severní Korea dodala Rusku více než 10 000 kontejnerů munice, včetně samohybných houfnic a vícenásobných raketometů. Špionážní zprávy rovněž naznačují, že Severní Korea vyslala přes 10 000 vojáků, kteří byli rozmístěni na frontové linie, včetně regionu Kursk, kde ruské síly čelí ukrajinským jednotkám.

Ukrajina v poslední době využila americké rakety ATACMS, aby zasáhla ruské území. Tato akce následovala po povolení americké administrativy pod vedením prezidenta Joea Bidena. Rusko odpovědělo sérií útoků zaměřených na ukrajinskou vojenskou a energetickou infrastrukturu, což označilo za odvetu za použití amerických raket středního doletu.

Během setkání Kimův ministr obrany No Kwang-chol a ruský ministr Belousov projednali možnosti, jak nově podepsaná dohoda mezi Kimem a Putinem přispěje k udržení rovnováhy sil v severovýchodní Asii. KCNA zdůraznila, že spolupráce mezi oběma zeměmi nabývá na intenzitě od loňského summitu v Rusku, kde se oba vůdci setkali.

Kim Čong-un také osobně přivítal delegaci ruského ministerstva obrany na slavnostním banketu pořádaném na jejich počest, čímž potvrdil význam, který Severní Korea přikládá svému partnerství s Moskvou.

Prohlubování vojenských a politických vazeb mezi Ruskem a Severní Koreou vyvolává obavy v mezinárodním společenství. Spojené státy i jejich spojenci vyjádřili znepokojení nad potenciálním narušením stability v regionu. Kimův otevřený příklon k Rusku může dále komplikovat diplomatické vztahy a posílit izolaci Pchjongjangu na mezinárodní scéně.

Témata:  válka na Ukrajině Kim Čong-un

Související

Aktuálně se děje

10:21

Letošní počasí se opět zapsalo do historie. Vědci popsali vliv oteplování na ničivé hurikány

Atlantická hurikánová sezóna roku 2024 se zapsala do historie jako jedna z nejaktivnějších, přestože její průběh přinesl několik překvapení. S celkem 18 pojmenovanými tropickými bouřemi, z nichž 11 dosáhlo síly hurikánu a pět z nich se zařadilo mezi hlavní hurikány (kategorie tři a vyšší), letošní sezóna překonala dlouhodobý průměr. Zatímco běžná sezóna zahrnuje průměrně 14 bouří, sedm hurikánů a tři hlavní hurikány, rok 2024 přinesl nejen vyšší čísla, ale také nové rekordy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy