reklama

Informovala o tom dnes podle agentury Jonhap severokorejská státní média, která přinesla zprávu o prioritách pro příští rok, vyjádřených Kimmem během setkání vládnoucí komunistické strany. V rámci těchto priorit diktátor také oznámil záměr rozšířit strategickou spolupráci s "protiimperialistickými nezávislými zeměmi".

Podle agentury AP Kimova prohlášení naznačuje, že Severní Korea bude nadále pokračovat v testech nových zbraní s cílem modernizovat svůj arzenál, včetně jaderných zbraní.

Severní Korea v nedávné době posílila své vazby s Ruskem a získala od něj podle Washingtonu potřebné zbraně pro pokračování invaze na Ukrajinu, zatímco Moskva poskytuje Pchjongjangu pomoc při vývoji modernějších vojenských kapacit.

Pozorovatelé soudí, že Kim může zvážit posílení svého arzenálu jako strategickou páku při budoucích jednáních s USA, která by mohla následovat po prezidentských volbách v USA za necelý rok.

V letošním roce Severní Korea již provedla pět testů mezikontinentálních balistických raket s doletem přes 15 000 kilometrů, schopných ohrozit celé území Spojených států. Jihokorejská agentura Jonhap označila tuto sérii testů za největší množství, které režim uskutečnil během jediného roku.