Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kim Čong-un řekl, že Severní Korea se nevzdá vesmírného průzkumu

Kim Čong-un
Kim Čong-un
Foto: china.org.cn

Severokorejský diktátor Kim Čong-un prohlásil, že KLDR se nikdy nevzdá projektu vesmírného průzkumu. Vojenské průzkumné satelity jsou podle něj klíčové pro národní sebeobranu proti nepřátelským hrozbám. S odvoláním na severokorejská média to uvedla agentura Reuters. 

"Vlastnit vojenské průzkumné satelity je klíčovou výzvou na posílení sebeobranné odstrašující síly a ochrany národní suverenity a bezpečnosti před potenciálními hrozbami v důsledku vojenských akcí a provokací USA," řekl Kim Čong-un. 

Severokorejci se v pondělí pokusili vypustit špionážní satelit, který selhal poté, co nosná raketa během první fáze letu explodovala. "Vypuštění průzkumného satelitu tentokrát nesplnilo svůj cíl. Nenecháme se však tímto neúspěchem odradit ani zastrašit, ale naopak, zintenzivníme svoje úsilí," podotkl diktátor. 

Reuters zmínila, že navzdory pondělnímu selhání odborníci uvedli, že nejnovější vypuštění satelitu ukázalo nové pokroky režimu ve vesmírném průzkumu. Severní Korea v listopadu úspěšně vypustila satelit, který se dostal na oběžnou dráhu po dvou neúspěšných pokusech ze začátku minulého roku.

Kim Čong-un zároveň odsoudil Jižní Koreu za kritiku vypuštění satelitu a za to, že několik hodin poté zorganizovala cvičení za účelem odstrašení severního souseda. Severokorejský vůdce prohlásil, že Soul si zahrává s ohněm. 

Témata:  Severní Korea Kim Čong-un

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy