Střelu zřejmě Severní Korea odpálila z ponorky nedaleko svého východního pobřeží. Podle Japonska letěla zhruba 600 kilometrů, než dopadla mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, což je oblast moře do vzdálenosti 200 námořních mil (370 kilometrů) od pobřeží.

Tokio raketovou zkoušku odsoudilo jako nepřijatelnou hrozbu mezinárodnímu společenství.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un koncem dubna během velkolepé vojenské přehlídky prohlásil, že Pchjongjang své jaderné síly bude vyvíjet "co nejrychlejším tempem". Washington je přesvědčen o tom, že KLDR může být už v tomto měsíci připravena v komplexu na severovýchodě země uskutečnit svůj první jaderný test od roku 2017. Celkově by šlo o sedmý jaderný test Pchjongjangu.

Neobvykle rychlé tempo, jakým Severní Korea zbraně letos testuje, podle AP dokládá, že rozvíjí svůj raketový program a zároveň se snaží vyvíjet tlak na Spojené státy kvůli rozhovorům, které ještě za vlády bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa uvázly v mrtvém bodě.

Zvýšená aktivita by mohla souviset i s chystanou úterní inaugurací nového jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola, který chce vůči Pchjongjangu postupovat rázněji než jeho předchůdce.