Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KLDR pomáhá Rusku s masovým vražděním Ukrajinců, tvrdí Kyjev

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta
Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta
Foto: FREE Photo UNIAN

Mychajlo Podoljak, poradce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta, ve středu uvedl, že Severní Korea pomáhá Rusku v zabíjení ukrajinských civilistů a vyzval k důraznější mezinárodní izolaci obou zemí. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Podoljak prohlásil, že Severní Korea aktivně spolupracuje s Ruskem ve vojenské oblasti a úmyslně dodává prostředky k masovému vraždění Ukrajinců.

Ve středu podepsali ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un v Pchjongjangu smlouvu o komplexním strategickém partnerství, která nahrazuje předchozí dohody z let 1961, 2000 a 2001.

Spojené státy a jejich spojenci tvrdí, že Severní Korea poskytuje Rusku munici a rakety, které jsou následně použity na Ukrajině. Kyjev oznámil nález úlomků severokorejské munice na bojišti.

Podoljak uvedl, že dodávky dělostřelecké munice z KLDR do Ruska umožňují Moskvě udržovat "vysokou intenzitu útoků," což ovlivňuje průběh války a výrazně zvyšuje počet civilních obětí.

Zároveň kritizoval "absolutní neschopnost" mezinárodních sankcí vůči Rusku a Severní Koreji a zdůraznil potřebu přísnějšího přístupu ke skutečné izolaci obou zemí. 

Putin dnes prohlásil, že Rusko a Severní Korea společně bojují proti hegemonii USA. Severokorejskému lídrovi Kim Čong-unovi poděkoval za vyvážený postoj jeho země k Ukrajině. 

"V současnosti společně bojujeme proti hegemonistickým a neokolonialistickým praktikám Spojených států a jejich satelitů," řekl Putin podle AFP, která se odvolala na prezidentova vyjádření zprostředkovaná ruskými státními tiskovými agenturami.

Putin v úterý přicestoval na dvoudenní státní návštěvu KLDR. S Kimem podepsal ve středu v Pchjongjangu smlouvu o komplexním strategickém partnerství mezi oběma zeměmi. 

Podle Kima má nicméně dohoda obranný a mírový charakter. "Nepochybně urychlí vytvoření nového multipolárního světa," podotkl Kim. Severokorejský lídr dodal, že tato smlouva plně přispívá k udržování míru a stability v regionu.

Rostoucí spolupráce mezi Moskvou a Pchjongjangem způsobuje znepokojení v Jižní Koreji, v řadách západních zemí i na Ukrajině, konstatuje AFP.

Témata:  válka na Ukrajině Severní Korea Mychajlo Podoljak

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:38

Fiala přirovnal Putina k Hitlerovi. Orbánova cesta není v zájmu Evropy ani ČR, řekl

Předseda vlády Petr Fiala poskytl britskému serveru Guardian rozsáhlý rozhovor mimo jiné o „mírové misi“ maďarského premiéra Viktora Orbána, možném nástupu Donalda Trumpa do pozice šéfa Bílého domu a další podpoře Ruskem napadené Ukrajině.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy