Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KLDR přiznala 21 nových obětí po nákaze koronavirem

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Severní Korea přiznala za pátek 21 nových obětí po nákaze covidem-19 a 174.440 nově infikovaných lidí. Podle státní agentury KCNA je v karanténě s příznaky 280.810 lidí. Část lidí podle severokorejského tisku zemřela kvůli nedbalosti lékařů. Severokorejský vůdce Kim Čong-un epidemii označil za velkou katastrofu a uvedl, že se jeho země chce inspirovat politikou nulové tolerance, kterou prosazuje Čína.

Na dnešním zasedání stranických špiček Kim Čong-un řekl, že "šíření zhoubné nemoci otřásá naší zemí". Je však přesvědčen, že se KLDR podaří "porazit tuto zlou infekční nemoc v co nejkratší době". Kim nařídil uvolnit rezervy léků. Severokorejské zdravotnictví, které americká univerzita Johnse Hopkinse vyhodnotila v roce 2021 jako třetí nejhorší na světě, trpí rozsáhlým nedostatkem léčiv, přístrojů, testovacích sad a dalšího zdravotnického materiálu.

Severní Korea se podle Kima může poučit ze zkušenosti, jakou s jejím potíráním udělala Čína. Ta prosazuje takzvanou politiku nulové tolerance, jež spočívá v tvrdých uzávěrách celých měst a čtvrtí po výskytu i velmi malého počtu nakažených. Odborníci ale pochybují, že si KLDR může takovou politiku, která má rozsáhlé dopady na hospodářství, dovolit. Severokorejské úřady by také musely zajistit zásobování měst v izolaci. Podle agentury AP stávající severokorejská opatření sice omezují pohyb lidí či cestování mezi městy, ale neobsahují, jak se děje v Číně, zákaz vycházení z domova. Podle analytiků Kimova prohlášení mohou znamenat, že se chystá obrátit na Peking se žádostí o pomoc. Vakcíny a zdravotnický materiál Pchjongjangu nabídly i Jižní Korea či Rusko.

Severokorejská státní média informovala, že část lidí, již měli příznaky nemoci, zemřela kvůli nedbalosti, předávkování léky či mylným lékařským postupům.

Severní Korea poprvé oficiálně přiznala výskyt covidu-19 v zemi ve čtvrtek. Státní média informovala, že v Pchjongjangu byla zjištěna subvarianta vysoce nakažlivé varianty omikron a byla vyhlášena celostátní uzávěra. V pátek pak Pchjongjang přiznal šest mrtvých s koronavirovou nákazou, kterou severokorejské úřady označují za horečku neznámého původu. Jihokorejský analytik Čchong Song-čchang se domnívá, že všechny případy této horečky jsou ve skutečnosti nemoc covid-19. Počty nakažených budou pravděpodobně vyšší, protože KLDR nemá dostatek testovacích kapacit a tudíž úřady registrují jen případy s příznaky.

K dnešnímu dni Severní Korea zaznamenala celkem 27 mrtvých a 524.440 nakažených touto horečkou.

Témata:  Severní Korea koronavirus (coronavirus) COVID-19 Kim Čong-un

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy