Kim a členové politbyra "pozitivně zhodnotili epidemickou situaci, která je pod kontrolou a zlepšuje se," napsala severokorejská agentura KCNA. Mluvili také o tom, jak "rychle a efektivně koordinovat a vynucovat protiepidemická pravidla a doporučení za současné stabilní situace".

Severní Korea dnes informovala o dalších 89.500 případech pacientů s horečkou. O covidu-19 tamní úřady nehovoří, podle agentury AP je to zjevně kvůli tomu, že jim chybí dostatek testovacích sad pro tak velký počet nemocných. Celkem se nakazilo asi 3,4 milionu lidí v zemi s 26 miliony obyvatel. Podle oficiálních statistik zemřelo 69 nemocných.

Podle zahraničních odborníků je vysoce pravděpodobné, že KLDR podhodnocuje počty mrtvých ve snaze neoslabit pozici Kim Čong-una. Domnívají se, že obětí je ve skutečnosti mnohem více, protože většina obyvatel není proti covidu-19 naočkovaná a v zemi chybí zdravotní infrastruktura pro léčbu pacientů v kritickém stavu. Jiní odborníci se domnívají, že komunistický režim údaje o nakažených v uplynulých týdnech zveličoval, aby zesílil kontrolu obyvatelstva. V rámci boje proti šíření nákazy úřady nařídily všem pracovním i obytným jednotkám, aby se od sebe izolovaly, lidé také nesmějí cestovat mezi regiony. Práce v průmyslu, stavebnictví i zemědělství pokračují, ale kvůli přísným protikoronavirovým restrikcím se objevily obavy, zda je v zemi dostatek potravin. Na její křehkou ekonomiku už dva roky dopadá uzavírka hranic. K tomuto kroku severokorejské úřady přistoupily na začátku pandemie před více než dvěma lety ve snaze zabránit zavlečení infekce ze zahraničí. Výskyt covidu-19 KLDR poprvé oficiálně přiznala 12. května a vyhlásila celostátní uzávěru.

Někteří analytici očekávají, že Pchjongjang brzy oznámí vítězství nad covidem-19, oficiální propaganda zásluhy na tom připíše Kim Čong-unovi.