Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KLDR varovala Soul před společným vojenským cvičením s USA

Severní Korea, ilustrační foto
Severní Korea, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una varovala Jižní Koreu před uspořádáním společných vojenských manévrů se Spojenými státy, které Soul a Washington plánují na tento měsíc.

Takové cvičení by zmařilo vyhlídky na zlepšení mezikorejských vztahů, uvedla podle agentury Reuters Kim Jo-čong. Obě Koreje přitom teprve před pár dny obnovily dlouho přerušené komunikační linky.

Sestra severokorejského diktátora dnes řekla, že obnovení komunikace mezi oběma státy neznamená, že lze v brzké době očekávat další summit vůdce KLDR Kim Čong-una a jihokorejského prezidenta Mun Če-ina.

Nejvyšší představitelé Severní a Jižní Koreje se v roce 2018 sice sešli na třech summitech a slíbili, že budou pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z poloostrova, po neúspěšném summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa s vůdcem KLDR Kim Čong-unem v únoru 2019 v Hanoji se ale jednání o denuklearizaci Severní Koreje ocitla na mrtvém bodě a mezikorejské vztahy ochladly.

"Naše vláda a armáda budou pozorně sledovat, jestli Jihokorejci budou pokračovat se svými agresivními válečnými cvičeními, nebo učiní velké rozhodnutí," uvedla Kim Jo-čong v prohlášení, které zveřejnila severokorejská oficiální tisková agentura KCNA.

Americká a jihokorejská armáda pořádají manévry v srpnu pravidelně a vyvolávají tím rozhořčené reakce Severní Koreje, která tato cvičení považuje za přípravu invaze do KLDR. V loňském roce byl rozsah cvičení omezený kvůli pandemii nemoci covid-19.

Témata:  Severní Korea USA Jižní Korea

Související

Aktuálně se děje

16. června 2026 8:28

Vítězka Lálová ve StarDance letos nebude. Čeká ji úplně jiné dobrodružství

Radostnou novinku si na začátek nového kalendářního týdne schovala jedna z někdejších vítězek StarDance, která se letos na parketu neobjeví. Má k tomu dobrý důvod. Veronika Lálová se totiž stane maminkou. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Chystáte se v létě na Slovensko? Rady, které vám pomohou vyhnout se medvědům

Plánování letní dovolené na Slovensku láká tisíce turistů do nádherných pohoří, jako jsou Vysoké či Nízké Tatry, Malá Fatra nebo Slovenský ráj. Slovenská příroda je však také domovem medvěda hnědého. Vzhledem k nárůstu hlášených výskytů této šelmy v blízkosti turistických tras a vyhlášení mimořádných situací v několika desítkách okresů je nutné znát zásady bezpečného chování. Prevence je základním krokem, jak se nechtěnému střetu v lese vyhnout.