reklama

O této události informoval média Smer-SD, který již minulý týden uzavřel memorandum o vzniku vládní koalice s Hlasem-sociální demokracií (Hlas-SD) a nacionalistickou Slovenskou národní stranou (SNS).

Podpis koaliční smlouvy, která obvykle upravuje vzájemné vztahy mezi vládními stranami a zahrnuje jejich politické priority, přichází dva týdny poté, co prezidentka Zuzana Čaputová pověřila Roberta Fica úkolem získat většinu ve slovenském parlamentu. Prezidentka mu poskytla 14 dnů na tento úkol.

Tři strany, které vytvářejí tuto koalici, budou mít v 150členném parlamentu dohromady 79 křesel. Dohodly se v memorandu z minulého týdne, že Směr-SD obdrží ve vládě šest ministerských postů a také funkci premiéra, Hlas-SD bude mít sedm ministrů a SNS tři.

Vítěz voleb Smer-SD podepsal už minulý týden s Hlasem a SNS memorandum o porozumění, jehož součástí je dohoda na podpisu koaliční smlouvy a rozdělení vládních pozic. Premiér bude z řad Smeru, předsedu parlamentu vybere Hlas. Vznikne i nové ministerstvo.

Smer-SD obsadí kromě postu předsedy vlády šest ministerstev, Hlas o jedno více. SNS budou náležet tři resorty, jeden z nich s účinností od 1. ledna 2024. Informovala o tom agentura TASR.

Strany v memorandu garantují zahraničněpolitickou orientaci země na základě členství v EU, NATO a dalších významných mezinárodních organizacích, ovšem za plného respektování suverenity Slovenska a jeho národních zájmů.

Koalice si jako základní cíl vytyčila zvyšování životní úrovně obyvatel. Konsolidace veřejných financí nepůjde na úkor dosaženého sociálního standardu a umožní přijetí opatření na zabezpečení vyššího než předpovídaného hospodářského růstu. Proběhnout má také reforma slovenského trestního systému.