reklama

Itálie se v únoru stala prvním evropským ohniskem nákazy virem SARS-CoV-2 a od té doby se v zemi nakazilo přes 228.000 lidí, z čehož podle čtvrteční bilance italské civilní ochrany 32.486 lidí zemřelo. INPS však tuto oficiální statistiku považuje za "nespolehlivou".

Podle INPS v březnu a dubnu Itálie zaregistrovala celkem 156.429 úmrtí z různých příčin. V porovnání s průměrem za stejná období v letech 2015 až 2019 je to však o 46.909 více.

Během těchto dvou měsíců italská civilní ochrana oznámila 27.938 úmrtí u nakažených koronavirem. INPS se proto podivuje nad vzniklým rozdílem 18.971 úmrtí, z nichž 18.412 zaregistrovaly úřady v severní Itálii, na kterou epidemie dopadla z celé země nejtvrději.

"Vzhledem k tomu, že počet úmrtí je v čase relativně stabilní, můžeme s určitou obezřetností přisoudit velký počet zemřelých v posledních dvou měsících současné epidemii," uvádí INPS ve zprávě.

Vysoký počet mrtvých nemusí nutně souviset s těžkým průběhem nemoci, ale může být i následkem izolace, kvůli níž se někteří pacienti s jinými onemocněními nemohli léčit.

Ústav jako příklad zmiňuje případy, kdy lidé "zemřeli na jiné nemoci, protože pro ně nemocnice neměly volná místa, nebo protože se léčit nešli ze strachu z nákazy". Je však nutné uvést i některé pozitivní dopady koronavirové krize, jako například "snížení počtu obětí dopravních nehod nebo pracovních úrazů", dodává úřad.

reklama