reklama

Dánsko vyloučilo v dubnu vakcínu Astrazeneca ze svého očkovacího programu kvůli zprávám o vzácných, ale potenciálně nebezpečných krevních sraženinách. Později přestalo ze stejného důvodu očkovat i jednodávkovou vakcínou americké firmy Johnson & Johnson. Obě očkovací látky jsou vyráběny s pomocí podobné technologie.

Přes 144.000 Dánů dostalo první dávku AstraZeneky. Následně jim byla podána druhá dávka proticovidové vakcíny od firem Pfizer/BioNTech či Moderna. K podobnému řešení jako Dánsko přistoupilo i Švédsko, Německo a Francie.

"Studie ukázala, že 14 dní po kombinovaném očkovacím programu kleslo riziko nákazy virem SARS-CoV-2 o 88 procent v porovnání s nenaočkovanými jedinci," uvedl SSI. Podle úřadu je účinnost kombinovaných vakcín vysoká. Z jiné studie SSI vyplynulo, že dva týdny po podání druhé dávky Pfizer a BioNTech klesá riziko nákazy o 90 procent.

Výzkum byl provedený mezi únorem a červnem, kdy v zemi dominovala mutace alfa, poprvé objevená v Británii. Studie neuvádí, zda má kombinace vakcín stejně vysokou účinnost i proti nakažlivější mutaci delta, která je nyní v Dánsku převažující variantou.

Autoři studie rovněž neuvedli, zda kombinace vakcín snižuje riziko hospitalizace nebo úmrtí v souvislosti s onemocněním covid-19. Nikdo z jedinců, kteří obdrželi dvě dávky vakcín od jiných výrobců, nevyžadoval nemocniční léčbu nebo na nemoc covid-19 nezemřel.

V Dánsku, které má přes 5,7 milionu obyvatel, úřady registrovaly 318.805 potvrzených případů koronaviru a 2551 úmrtí. Alespoň jednu dávku obdrželo 72 procent Dánů, plně naočkovaných je 55 procent.