reklama

Nákaza v regionu podle expertů v poslední době ustupuje, WHO však minulý týden varovala, že kvůli násilnostem a nepokojům by se tempo šíření nemoci mohlo znovu začít zvyšovat.

Podle zdroje agentury AFP zemřel jeden zaměstnanec konžského ministerstva zdravotnictví a dva šoféři. Zatím není jasné, odkud zabití pracovníci pocházeli. Konžské bezpečnostní složky podle místních úřadů jednoho z útočníků zabily a dva další zajaly.

Ozbrojenci útočí na zdravotnická zařízení v oblasti opakovaně. Řada místních se totiž domnívá, že je ebola smyšlená nemoc a záminka pro zničení místní populace nebo že ji do země přinesli právě zahraniční pracovníci.

WHO již v úterý oznámila, že kvůli zhoršení bezpečnostní situace stáhla ze země 49 svých pracovníků. V okolí města Beni totiž od začátku listopadu sílí útoky ugandských milic, při nichž zemřelo téměř 100 civilistů. Místní v rozhořčení nad nečinností konžské armády i sil OSN v pondělí napadli tábor mise OSN MONUSCO. Při střetech protestujících s bezpečnostními složkami zemřelo několik lidí.

Ebola zabila v Kongu od loňského srpna již na 2200 lidí. WHO ji letos v červenci prohlásila za mimořádnou zdravotnickou událost světového dosahu.

reklama