Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kongresman Mike Turner očekává, že Sněmovna reprezentantů USA tento týden schválí pomoc Ukrajině

kongresman Mike Turner
kongresman Mike Turner
Foto: Facebook/Mike Turner

Republikánský kongresman a předseda sněmovního výboru pro zpravodajství Mike Turner očekává, že Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu tento týden podpoří návrh zákona o vojenské pomoci Ukrajině a Izraeli. Turner to řekl v rozhovoru pro televizní stanici NBC News.

Na otázku moderátorky ABC News, zda očekává tento týden hlasování o návrhu zákona, Turner odpověděl „ano“. „Očekávám, že to projde... Všichni si uvědomují, že toto je kritický okamžik, kdy se Rusko stále více prosazuje a Ukrajina ztrácí svou obrannou schopnost. Spojené státy musí jednat a poskytnout Ukrajině potřebné zbraně. Myslím si, že tento týden uvidíme ve Sněmovně reprezentantů silnou podporu tohoto návrhu,“ prohlásil Turner.

Zatímco hlasování v americkém Senátu proběhlo bez větších problémů, ve Sněmovně reprezentantů stále čeká na schválení. Balíček v hodnotě více než 95 miliard dolarů poskytne pomoc Ukrajině, Izraeli, americkým partnerům v indicko-tichomořském regionu a zahrnuje i humanitární pomoc Palestincům v Pásmu Gazy.

Demokratický vůdce většiny v Senátu USA, Chuck Schumer, sdělil, že během nedělního telefonátu prezidenta Joe Bidena s vůdci Kongresu došlo k "konsensu" ohledně rychlého jednání Kongresu k poskytnutí pomoci jak Izraeli, tak Ukrajině.

Schumer na tiskové konferenci v New Yorku vyjádřil naději, že by se tento týden dalo něco udělat, aby se oběma zemím pomohlo.

Senát v únoru schválil balíček ve výši 95 miliard dolarů, ale předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson jej k hlasování nepřinesl.

Tvrdí konzervativci varovali Johnsona před zahrnutím finančních prostředků pro Ukrajinu do jakéhokoli balíčku pomoci pro Izrael. Johnson v pátek jednal o podpoře Ukrajině s potenciálním republikánským prezidentským kandidátem Donaldem Trumpem. Ten po schůzce řekl, že podporuje schválení finanční pomoci Ukrajině, ale ve formě půjčky.

Témata:  válka na Ukrajině Mike Turner Kongres Spojených států amerických (United States Congress)

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy