Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konzervativci urychlí výběr lídra, dvě jména mají být známá do 20. července

Boris Johnson
Boris Johnson
Foto: Facebook Boris Johnson

Konzervativní parlamentní skupina Výbor 1922, která dohlíží na volbu nového lídra britských konzervativců, bude usilovat o to, aby se výběr do 20. července zúžil na dva hlavní kandidáty. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na jednoho ze členů parlamentní skupiny Geoffreyho Cliftona-Browna. Za velkého favorita byl považován britský ministr obrany Ben Wallace, ten ale dnes oznámil, že se o funkci ucházet nebude.

Proces, při kterém si má strana vybrat nástupce Borise Johnsona, běžně trvá delší dobu. Někteří členové výboru 1922 se ale již dříve nechali slyšet, že usilují o jeho zkrácení.

Volba nového stranického lídra má několik kol, jejichž počet závisí na tom, kolik uchazečů se přihlásí. Při hlasování poslanců se postupně vyřazují kandidáti s nejnižším počtem hlasů, až zbydou dvě jména - z nich pak vítěze vyberou hlasováním všichni členové strany, kterých je asi 160.000.

"Myslím, že bychom mohli být schopni přijít se dvěma jmény do 20. července, kdy se sejde parlament... Konečnou odpověď bychom pak mohli mít do stranické konference v říjnu nebo možná ještě předtím," uvedl Clifton-Brown.

Výbor 1922 má stanovit přesná pravidla a harmonogram volby příští týden. Johnson odstoupil z pozice lídra Konzervativní strany ve čtvrtek, v křesle premiéra zatím zůstává.

Za favorita klání byl podle průzkumů i podle sázkových kanceláří považován ministr obrany Wallace, který se stal v posledních měsících mezi konzervativci nejpopulárnějším členem vlády. Wallace ale dnes oznámil, že kandidovat nebude.

"Po pečlivém zvážení a diskuzi s kolegy a rodinou jsem se rozhodl nevstoupit do klání o vůdce Konzervativní strany," napsal Wallace na twitteru. "Nebylo to jednoduché rozhodnutí, chci se ale soustředit na svou současnou práci a na to, aby byla tato skvělá země nadále bezpečná," dodal. Koho z konzervativců by případně podpořil, ministr neuvedl.

Celkem je zatím potvrzeno šest zájemců o post vůdce strany a tedy o premiérskou funkci. Dnes k nim přibyli dva, ministr dopravy Grant Shapps a ministr financí Nadhim Zahawi. Před nimi oznámili kandidaturu bývalý ministr financí Rishi Sunak, šéf zahraničního výboru Dolní sněmovny Tom Tugendhat, generální prokurátorka Suella Bravermanová a poslankyně Kemi Badenochová. Očekává se ale, že kandidátů bude ještě zhruba deset. Britská stanice BBC se zmiňuje mimo jiné o ministryni zahraničí Liz Trussové, bývalém ministrovi zdravotnictví Sajidu Javidovi, exministru zdravotnictví Jeremym Huntovi nebo o ministryni vnitra Priti Patelové.

Témata:  Boris Johnson Konzervativní strana (Spojené království) Velká Británie

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy