reklama

Dnes jihokorejské úřady potvrdily také první případy nové koronavirové varianty omikron v zemi, informovala agentura Reuters.

Omikron byl prokázán u pěti lidí. Je mezi nimi plně očkovaný manželský pár, který se minulý týden vrátil do Jižní Koreje z Nigérie, další dva příbuzní a rodinný přítel, sdělil jihokorejský úřad pro kontrolu a prevenci nemocí.

Zdravotnické úřady dnes informovaly, že za poslední den přibylo 5123 nakažených, většina z nich pochází z oblasti Soulu. Právě v metropoli a jejím okolí hlásí nemocnice extrémní vytíženost, obsazeno je 80 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče určených pro covidové pacienty. Celkem je v zemi na lůžkách intenzivní péče přes 720 lidí.

Teprve 1. listopadu země zrušila některá omezení jako například zkrácenou otevírací dobu restaurací nebo podmínku dodržování bezpečných odstupů. Školy se do plného provozu vrátily 22. listopadu. Odborníci předpokládali, že po zrušení restrikcí se počet nakažených zvýší. Podle nich se ale díky vysoké míře proočkovanosti podaří udržet množství pacientů v těžkém stavu a úmrtí nízko.

Plně očkováno je v Jižní Koreji na 80 procent obyvatel. Vláda chce nyní uspíšit podávání třetích dávek vakcíny, protože v nemocnici končí většinou lidé nad 60 let, kteří zatím nejsou očkovaní vůbec nebo jejich imunita kvůli delší době od podání druhé dávky očkování zeslábla.

Jižní Korea, která má 77 milionů obyvatel, prošla v porovnání s jinými zeměmi pandemií relativně dobře. Koronavirus se dosud prokázal u zhruba 450.000 obyvatel, 3658 z nich zemřelo.