reklama

V Anglii je kvůli nárůstu nových případů ohrožena poslední fáze rozvolnění koronavirových restrikcí, plánovaná na druhou polovinu června.

Celkový počet nákaz varianty delta za poslední týden vzrostl z téměř 30.000 případů na více než 42.000. Podle zdravotnických úřadů k této variantě náleží 90 procent všech nových případů v zemi. Je nicméně povzbudivé, uvádí agentura, že nárůst případů se neprojevil na počtu nových pacientů, kteří by vyžadovali hospitalizaci. V britských zdravotnických zařízeních se nyní s covidem-19 léčí tisíce lidí.

"Data naznačují, že vakcinační program nadále zmírňuje dopad této varianty," a to u populací, kde je vysoké procento lidí naočkovaných dvěma dávkami, uvádí PHE.

I přes nynější úspěšnou vakcinační kampaň, při které se za posledních šest měsíců podařilo naočkovat alespoň první dávkou přes 77 procent všech dospělých, je Británie z hlediska pandemie jedním z nejhůře zasažených evropských států. V zemi se 67 miliony obyvatel v souvislosti s covidem-19 zemřelo téměř 128.000 pacientů.

Po dlouhé zimní uzávěře britská vláda v únoru představila plán postupného uvolnění restrikcí, jehož poslední fázi - kompletní návrat k běžnému životu - kabinet plánoval na 21. června. Konečné rozvolnění je však ohroženo kvůli mírnému nárůstu nových případů koronavirové nákazy; těch Británie denně zaregistruje okolo 6000 až 7000.

Podle listu The Times kabinet premiéra Borise Johnsona kvůli zhoršení epidemické situace zvažuje oddálení data uvolnění o čtyři týdny. Další postup by vláda měla ohlásit v pondělí.

reklama