V Royal Thalassa nechali v pravé části hotelu volné čtvrté patro pro případnou izolaci hostů nakažených koronavirem. Pokud se objeví host s příznaky, bude podle Hamdáního přivolán hotelový lékař, který se pak spojí s ministerstvem zdravotnictví. V Tunisku funguje pro hotely zvláštní telefonní číslo pro hlášení podezření na koronavirus. Další postup, pokud se nákaza potvrdí, má na starosti lékař. Podle Hamdáního úkolem hotelu je takového hosta izolovat.

Hotel podle Súláové vytvoří seznam lidí, se kterými byl nakažený v kontaktu. Pomoci v tom může i kamerový systém, díky kterému lze dobře sledovat pohyb v hotelu, uvedla. Následně by byli izolováni a testováni i lidé, které infikovaný kontaktoval.

Jídlo je ve vyhrazené části hotelu podle Hamdáního přinášeno přede dveře. Pro úklid pokojů jsou vyčleněné zvláštní prostředky, uklizečky by musely používat jednorázové obleky a ložní prádlo by se pralo odděleně od ostatního.

Možnému šíření nákazy má zabránit manuál sanitárních opatření, který vypracoval Tuniský národní úřad pro cestovní ruch. Hotely musely před znovuotevřením splnit všechna nařízení a musel být proškolen personál. Jedním z opatření je omezení obsazenosti na 50 procent. Pokud by ji chtěl hotel překročit, musel by požádat Tuniský národní úřad pro cestovní ruch o povolení výjimku na určitou dobu.

Hotel Royal Thalassa tak mohl mít předminulý víkend obsazeno 51 procent své kapacity. Následující týden se již podle Hamdáního vrátil na 50 procent. Velkou část klientely v srpnu tvoří Tunisané, ti už ale s koncem měsíce přestávají cestovat a Royal Thalassa má tak na další období rezervace na 15 až 20 procent kapacity.

Kvůli zvýšeným hygienickým a bezpečnostním pravidlům hotel bez ohledu na nižší příjmy potřebuje větší počet zaměstnanců na méně hostů. Více personálu je zapotřebí zejména v restauraci, ale také na úklid. V hotelu nyní pracuje 223 lidí, loni jich podle Hamdáního ve stejném období bylo 350.

"Dodržování opatření pro nás není těžké, je to naše práce. Někdy je ale složité vysvětlit hostům, že to děláme pro jejich bezpečí. S problémy se potýkáme třeba právě u bufetů, kde jsou zvyklí brát si jídlo sami. Nyní si stěžují, že dostali malou porci, nebo se jim nechce čekat, až personál obslouží hosta před nimi," řekl Hamdání.

Hotel Royal Thalassa musel zavřít stejně jako další ubytovací zařízení 20. března. Po uvolnění opatření se znovu otevřel 3. července. Hotely mohly začít fungovat spolu s otevřením hranic od 27. června. Podle Kateřiny Duškové z Tuniského národního úřadu pro cestovní ruch jich v červenci otevřelo zhruba 50 procent, v srpnu začalo fungovat až 85 procent hotelů.

Češi mohou bez testu na covid-19 do Tuniska cestovat pouze v rámci organizovaných zájezdů s cestovními kancelářemi. První lety do severoafrické země cestovní kanceláře vypravily 15. srpna. Čeští prodejci zájezdů sledují tuto destinaci s velkým zájmem. Nahrazuje podle nich zatím nedostupný Egypt a Turecko. Podle tuniských statistik loni dovolenou v zemi strávilo 109.000 Čechů, letos se počítalo až se 140.000 českými turisty. Původní předpoklad ale kvůli pandemii výrazně klesne.