reklama

S covidem-19 v Brazílii, která má 210 milionů obyvatel, zemřelo již téměř 19.000 osob. V Rusku dnes počet obětí překonal hranici 3000.

Některá západní média ale delší dobu poukazují na neproporčně nízký počet úmrtí v Rusku v porovnání s jinými zeměmi. Ruské úřady tvrdí, že je to díky rozsáhlému testování a včasnému zachycení nakažených. Podle odborníka z Moskevské státní univerzity Michaila Tamma ale například v metropoli úřady připouštějí, že více než 60 procent zemřelých se do statistiky nezapočítává. Koronavirová infekce je považována za pouhý "katalyzátor" jiných onemocnění.

Spojené státy, které mají asi 330 milionů obyvatel, už evidují 1,55 milionu nakažených a přes 93.000 úmrtí lidí. Více než čtvrtina obětí ze světové bilance tak pochází z USA. Za posledních 24 hodin zemřelo v USA s covidem-19 dalších 1561 osob, což je ve srovnání s předchozím dnem stabilní přírůstek.

Podle nové studie vědců z Columbijské univerzity se USA mohly vyhnout úmrtí až 84 procent lidí, kdyby zavedly ochranná opatření o dva týdny dříve. V případě nakažených mohlo být číslo nižší údajně o 82 procent.

Svět mezitím dál hledá lék proti covidu-19 i vakcínu. Podle listu The Wall Street Journal ale příslib amerického prezidenta Donalda Trumpa, že očkovací látku zajistí v rekordně krátkém čase do konce letošního roku, posiluje u některých lidí strach a odpor k očkování. Sám šéf Bílého domu tento týden uvedl, že jako prevenci proti covidu-19 bere lék proti malárii hydroxychlorochin. Americké úřady přitom před užíváním tohoto preparátu varovaly.

Ve snaze ověřit účinky hydroxychlorochinu a jemu podobného chlorochinu zahájily britské univerzity v Oxfordu a Brightonu rozsáhlou studii, během které bude 40.000 zdravotníků z celého světa užívat nejen tyto dva léky, ale i placebo. Výsledek se očekává na konci letošního roku.

Zatímco v Brazílii, Rusku či USA přibývají nakažení koronavirem dál po tisících, v Evropě se situace stabilizuje. V Německu, které má 83 milionů obyvatel, přibylo ve středu 745 nových případů nákazy, tedy zhruba stejně jako v úterý, a s nemocí covid-19 zemřelo dalších 57 lidí. Italský premiér Giuseppe Conte, jehož země je jednou z nejpostiženějších na světě, dnes řekl, že Itálie se dostala z nejhoršího. Do nové fáze je podle něj třeba vstoupit s důvěrou a odpovědností.

Kontroverze vyvolalo rozhodnutí britského premiéra Borise Johnsona, který odmítá zprostit zdravotníky a pečovatele ze zemí mimo Evropský hospodářský prostor povinnosti připlácet stovky liber na veřejné zdravotnictví.

V Číně, odkud se začal virus SARS-CoV-2 šířit, se ve středu potvrdily jen dva případy nákazy a s covidem-19 nikdo nově nezemřel.

V Íránu, který má podle oficiální statistiky téměř 127.000 infikovaných a 7183 zemřelých, se nakazilo koronavirem i 10.000 zdravotníků. Náměstek ministra zdravotnictví uvedl, že "někteří" z nich zemřeli.

Pandemii se lidé na celém světě snaží čelit různými způsoby. Například v Thajsku jedno z nákupních středisek tlačítka pro přivolání výtahu a volbu patra nahradilo pedály, v Kolumbii zdravotní stav lidí i dodržování opatření proti viru kontrolují policisté pomocí dronů.

reklama