reklama

Goldfarb se zaměřil na splašky už v mládí, kdy při surfování sledoval odpadní vody proudit přímo do moře. Firmu Kando založil původně s cílem identifikovat průmyslové znečistění v labyrintu městské kanalizace. V kanalizačních šachtách má firma síť senzorů, zařízení na odebírání vzorků a kontrolní přístroje.

V květnu se spojila s vědci a matematiky v Izraeli, Evropě i USA k pilotnímu projektu, který měl zjistit přesnost technologie. Výsledek její analýzy odpadních vod se téměř shodoval s údaji ministerstva zdravotnictví o místu výskytu koronaviru a rozsahu nákazy, mimo jiné ukázal na hotel, v němž byly ubytovaní nemocní s covidem-19.

"Jsme jediní, kdo dokáže říci, kde ve městě se vyskytla nákaza a jak je rozsáhlá," řekl Goldfarb.

Odpadní vody se v souvislosti s koronavirem testují také v jiných městech, například v Melbourne, Paříži, Tokiu, Amsterodamu nebo ve Valencii či v americkém státě Massachusetts. Analýzy tam ale nejsou tak rozsáhlé ani přesné jako ty v Aškelonu.

Senzory rozmístěné firmou Kando dokáží totiž zachytit proud odpadní vody i dobu, jak dlouho k senzoru tekla. S pomocí algoritmu určí nejlepší chvíli pro automatický odběr vzorků. Ty jsou pak analyzovány v několika laboratořích a výsledek obsahuje informaci, kudy se s pomocí odpadního řádu dostat ke zdroji viru.

Koronavirus byl detektován ve splašcích ze stolice pacientů i jinde ve světě. Tyto analýzy ale pouze poskytují obecnou informaci o přítomnosti viru v komunitě. Technologie firmy Kando podle Goldfarba umožňuje získat přesnější informaci o místě nákazy a jejím rozsahu, a může tak pomoci úřadům epidemii kontrolovat.

V devítimilionovém Izraeli se nákaza potvrdila u 19.100 lidí a zemřelo tam 302 pacientů. Uvolnění restrikcí se ale projevilo v nárůstu nových infikovaných a vznikají obavy z druhé vlny. Mnoho nakažených je bez symptomů a podrobný rozbor odpadní vody může pomoci odhalit možný zdroj nákazy dřív, než se infekce rozšíří.

Technologie firmy Kando se už osvědčila v roce 2013, kdy úřadům pomohla zvládnout ohnisko obrny v jihoizraelském městě Hura.

reklama