Informuje o tom list El Mundo. Více než 2500 lidí, kteří měli ve Španělsku pozitivní test na koronavirus, už úřady evidují jako uzdravené, dalších skoro 1800 ale dnes bylo ve vážném stavu v péči lékařů. Podle médií jsou jednotky intenzivní péče v některých nemocnicích zahlcené, především se to týká Madridu a jeho okolí.

Španělsko zvyšuje kapacity testování na koronavirus, počet nových pozitivních testů je dnes nicméně nižší než v sobotu. Přírůstek činí 15 procent původního čísla, zatímco skoro 5000 nových případů z předchozího dne znamenalo 25procentní růst. Oběti ale v posledních dnech přibývají stálým tempem: v pátek se počet mrtvých zvýšil o 30 procent, v sobotu o 32 procent a dnes znovu o 30 procent.

Španělský premiér Pedro Sánchez v sobotu večer podle Reuters varoval, že nejhorší fázi boje proti COVID-19 má země teprve před sebou. "Ještě jsme nepocítili dopad nejsilnější, nejničivější vlny, která prověří naši materiální a morální odolnost, jakož i charakter celé naší společnosti," řekl předseda vlády.

Španělský premiér dnes také vyzval Evropskou unii, aby vzhledem k předpokládaným obřím ekonomickým škodám začala jednat a vypracovala investiční plán, který by členským zemím pomohl těžké období překonat. Podle Sáncheze by mělo jít o projekt podobný Marshallovu plánu, kterým Spojené státy po druhé světové válce pomohly Evropě obnovit hospodářství, a unie by měla přijít například s emisemi dluhopisů. "Evropa může a musí udělat víc, a my po ní žádáme, aby v tuto kritickou chvíli více udělala," řekl premiér.

V souvislosti s pandemií COVID-19 je v Evropě hůře zasažená pouze Itálie, kde tato nemoc zabila už skoro 5000 lidí. Premiér Sánchez nově oznámil, že v zájmu potlačení nákazy se bude stát podílet na výrobě životně důležitých chirurgických roušek, plicních ventilátorů i testovacích souprav.

Kvůli enormnímu tlaku na nemocnice v zemi přibývají alternativní prostory pro péči o nemocné. V ubytovny pro infikované bez vážnějších problémů se mění některé hotely, zatímco armáda budovala polní nemocnici s 5500 lůžky na výstavišti v centru Madridu. Dnes do ní byli přesouváni první pacienti.

Španělské zdravotnictví podle jeho pracovníků v těchto dnech poznává limity svých možností, napsal deník The Guardian. V některých nemocnicích je údajně personál nucen používat místo ochranných pomůcek pytle na odpadky. "Jsme ve válce," citoval britský list nejmenovaného lékaře z madridské fakultní nemocnice La Paz.

Podobným způsobem jako ve Španělsku a Itálii se situace vyvíjí ve Francii, odkud bylo v sobotu hlášeno na 14.500 potvrzených případů nákazy, přes 6000 hospitalizovaných a 562 úmrtí na COVID-19. Nemoc už si zde podle AFP vyžádala první oběť mezi zdravotníky. O smrti nemocničního lékaře, který měl pozitivní test na koronavirus, informoval bez větších podrobností francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran.