Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koronavirus kosí obyvatele Španělska. To nejhorší teprve přijde, varoval premiér

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Španělská bilance počtu obětí nemoci COVID-19 narostla o dalších 394 mrtvých na celkových 1720 a opět se tak zvýšila o 30 procent. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na dnešní aktualizované údaje španělského ministerstva zdravotnictví. Počet potvrzených případů za dobu šíření nákazy od soboty vzrostl z 24.926 na 28.572, přibylo jich tedy 3646. Vláda požádá parlament, aby schválil prodloužení stavu nouze o dalších 15 dní.

Informuje o tom list El Mundo. Více než 2500 lidí, kteří měli ve Španělsku pozitivní test na koronavirus, už úřady evidují jako uzdravené, dalších skoro 1800 ale dnes bylo ve vážném stavu v péči lékařů. Podle médií jsou jednotky intenzivní péče v některých nemocnicích zahlcené, především se to týká Madridu a jeho okolí.

Španělsko zvyšuje kapacity testování na koronavirus, počet nových pozitivních testů je dnes nicméně nižší než v sobotu. Přírůstek činí 15 procent původního čísla, zatímco skoro 5000 nových případů z předchozího dne znamenalo 25procentní růst. Oběti ale v posledních dnech přibývají stálým tempem: v pátek se počet mrtvých zvýšil o 30 procent, v sobotu o 32 procent a dnes znovu o 30 procent.

Španělský premiér Pedro Sánchez v sobotu večer podle Reuters varoval, že nejhorší fázi boje proti COVID-19 má země teprve před sebou. "Ještě jsme nepocítili dopad nejsilnější, nejničivější vlny, která prověří naši materiální a morální odolnost, jakož i charakter celé naší společnosti," řekl předseda vlády.

Cada contagio que no se produce rompe la cadena del #COVID19. Si evitamos el contagio, liberamos camas para quien lo necesita, ganamos tiempo. Lo seres humanos somos el tiempo que respiramos. Quedándonos en casa lograremos que muchos sigan respirando.#EsteVirusLoParamosUnidos pic.twitter.com/jPcrQYSJYK

— Pedro Sánchez (@sanchezcastejon) March 21, 2020

Španělský premiér dnes také vyzval Evropskou unii, aby vzhledem k předpokládaným obřím ekonomickým škodám začala jednat a vypracovala investiční plán, který by členským zemím pomohl těžké období překonat. Podle Sáncheze by mělo jít o projekt podobný Marshallovu plánu, kterým Spojené státy po druhé světové válce pomohly Evropě obnovit hospodářství, a unie by měla přijít například s emisemi dluhopisů. "Evropa může a musí udělat víc, a my po ní žádáme, aby v tuto kritickou chvíli více udělala," řekl premiér.

V souvislosti s pandemií COVID-19 je v Evropě hůře zasažená pouze Itálie, kde tato nemoc zabila už skoro 5000 lidí. Premiér Sánchez nově oznámil, že v zájmu potlačení nákazy se bude stát podílet na výrobě životně důležitých chirurgických roušek, plicních ventilátorů i testovacích souprav.

Kvůli enormnímu tlaku na nemocnice v zemi přibývají alternativní prostory pro péči o nemocné. V ubytovny pro infikované bez vážnějších problémů se mění některé hotely, zatímco armáda budovala polní nemocnici s 5500 lůžky na výstavišti v centru Madridu. Dnes do ní byli přesouváni první pacienti.

Španělské zdravotnictví podle jeho pracovníků v těchto dnech poznává limity svých možností, napsal deník The Guardian. V některých nemocnicích je údajně personál nucen používat místo ochranných pomůcek pytle na odpadky. "Jsme ve válce," citoval britský list nejmenovaného lékaře z madridské fakultní nemocnice La Paz.

Podobným způsobem jako ve Španělsku a Itálii se situace vyvíjí ve Francii, odkud bylo v sobotu hlášeno na 14.500 potvrzených případů nákazy, přes 6000 hospitalizovaných a 562 úmrtí na COVID-19. Nemoc už si zde podle AFP vyžádala první oběť mezi zdravotníky. O smrti nemocničního lékaře, který měl pozitivní test na koronavirus, informoval bez větších podrobností francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran.

Témata:  Španělsko koronavirus (coronavirus) COVID-19 Pedro Sánchez

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.