reklama

Čínské velvyslanectví dnes uvedlo, že vyobrazení "překračuje etické hranice civilizované společnosti a svobody projevu a je urážkou lidského svědomí". Podle čínské ambasády by se list Jyllands-Posten a autor kresby Niels Bo Bojesen měli čínskému lidu omluvit.

Šéfredaktor deníku Jacob Nybroe řekl, že Jyllands-Posten neměl v úmyslu dělat si legraci ze situace v Číně, kde nový typ koronaviru usmrtil již 106 lidí a tisíce dalších nakazil. Omluvit se ale odmítl.

"Nemůžeme se omlouvat za něco, co nepovažujeme za špatné," řekl Nybroe dánské tiskové agentuře Ritzau. "Nemáme v úmyslu zesměšňovat situaci v Číně a nemyslíme si, že to tento obrázek dělá," dodal.

Na stranu dánského listu se podle agentury Reuters postavila i řada dánských politiků. "Jyllands-Posten má plnou podporu," napsal například na twitteru vůdce konzervativců Sören Pape Poulsen.

V roce 2005 list Jyllands-Posten vyvolal rozhořčení muslimů, když otiskl 12 karikatur proroka Mohameda, které pak převzaly noviny v mnoha zemích světa. V muslimském světě kvůli nim propukly demonstrace, které v některých státech přerostly v útoky na evropské ambasády a v násilnosti, při nichž zemřelo přes 50 lidí. Vedení redakce se později omluvilo, zveřejnění kreseb však označilo za své právo zajištěné svobodou projevu.

reklama