reklama

Velké množství lidí, kteří nyní cestují u příležitosti lunárního Nového roku, může k rozšíření koronaviru přispět, uvedl na sociální síti Weibo přední epidemiolog čínského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí Wu Cun-jou. Poznamenal přitom, že ačkoliv se na některých místech může počet infikovaných zvýšit, nástup další koronavirové vlny je v krátkodobém horizontu nepravděpodobný.

Čína loni v prosinci po vlně protestů náhle zrušila politiku nulového covidu, kterou charakterizovaly dlouhé uzávěry a časté plošné testování obyvatel. Ačkoliv země oficiálně informuje pouze o malém počtu úmrtí, koronavirus se v Číně od zrušení opatření znovu rychle šíří. V čínských nemocnicích k 12. lednu podle oficiálních údajů zemřelo téměř 60.000 lidí s covidem-19. Podle odborníků jsou ale skutečné počty zemřelých podstatně vyšší: do statistiky totiž nejsou zahrnuta úmrtí doma a mnoho lékařů také uvedlo, že byli odrazováni od toho, aby jako příčinu úmrtí uváděli covid-19.

Čínská vláda doporučila obyvatelům v období oslav lunárního Nového roku nenavštěvovat starší příbuzné, cesty a setkání by lidé měli omezit i v případě kontaktů s dlouhodobě nemocnými lidmi, těhotnými ženami a malými dětmi. Přesto úřady předpokládají, že Číňané v období kolem lunárního Nového roku uskuteční více než dvě miliardy cest, což je ve srovnání s loňským rokem téměř dvojnásobek.