Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koronavirus se celosvětově prokázal již u 34 milionů lidí, Evropa čelí nové vlně

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto
Foto: pexels.com

Nákaza koronavirem se od začátku pandemie prokázala již u více než 34 milionů lidí po celém světě. Přes polovinu případů přitom hlásí tři nejhůře zasažené země, kterými jsou USA, Indie a Brazílie. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse, která shromažďuje celosvětové statistiky o postupu šíření nákazy.

Počty nakažených se v posledních týdnech zvyšují průměrně o asi 280.000 denně, milion případů tak přibývá za necelé čtyři dny. Hranici 30 milionů infikovaných svět překonal 17. září.

Nejvyšší denní přírůstky ze všech zemí registruje nadále Indie. V polovině září připisovala průměrně asi 92.000 nových případů denně, nyní tyto počty klesly zhruba o 10.000 nakažených za 24 hodin. Druhá nejlidnatější země světa s více než 1,2 miliardy obyvatel dosud zaznamenala 6,3 milionu potvrzených nálezů na SARS-CoV-2, jen za září jich podle agentury AP přibylo asi 2,5 milionu.

Co do celkového počtu nakažených se na špici pomyslného žebříčku nadále drží Spojené státy, které v celkovém počtu překonávají Indii o asi 900.000 potvrzených infekcí. Denní počty nových případů jsou však nyní v USA asi dvakrát nižší, než hlásí indické úřady. Třetí Brazílie pak registruje od jara dohromady více než 4,8 milionu pozitivních testů na koronavirus.

S výrazným nárůstem nových případů se v posledních týdnech potýká řada evropských zemí včetně ČR. Mnoho států kontinentu překonává smutné rekordy nově infikovaných z jarní vlny pandemie a postupně přistupuje k opětovnému zavádění některých omezení společenského a ekonomického života. Evropa včetně Ruska registruje podle dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) od začátku pandemie přes 5,1 milionu potvrzených nákaz.

Svět na začátku tohoto týdne rovněž překonal hranici milionu zemřelých v souvislosti s komplikacemi nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Nejvíce úmrtí registrují opět Spojené státy, a to bezmála 207.000. Za nimi se nachází Brazílie s téměř 144.000 zemřelými. Třetí Indie pak při zachování současných trendů ještě tento týden překoná hranici 100.000 úmrtí spojovaných s covidem-19. Evropa včetně Ruska podle ECDC dosud zaznamenala přes 224.000 zemřelých s koronavirem.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 USA Brazílie Indie Evropa

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 12:04

Otázkou není jestli, ale kdy. Ruská invaze do Pobaltí se blíží, váhat zřejmě nebude ani Trump

Ruská invaze do Pobaltí už nepředstavuje hypotetickou hrozbu, ale stále pravděpodobnější scénář. Vše nasvědčuje tomu, že Moskva, posilující armádu, upevňující alianci s Běloruskem a testující jednotu NATO, se připravuje na nový střet, který bude ideologicky ospravedlněn doktrínou tzv. „ruského světa“. Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko, symboly odtržení od komunistického impéria, jsou v očích Kremlu nejen ztraceným územím, ale i nástrojem k rozvrácení Západu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.