reklama

Počty nakažených se v posledních týdnech zvyšují průměrně o asi 280.000 denně, milion případů tak přibývá za necelé čtyři dny. Hranici 30 milionů infikovaných svět překonal 17. září.

Nejvyšší denní přírůstky ze všech zemí registruje nadále Indie. V polovině září připisovala průměrně asi 92.000 nových případů denně, nyní tyto počty klesly zhruba o 10.000 nakažených za 24 hodin. Druhá nejlidnatější země světa s více než 1,2 miliardy obyvatel dosud zaznamenala 6,3 milionu potvrzených nálezů na SARS-CoV-2, jen za září jich podle agentury AP přibylo asi 2,5 milionu.

Co do celkového počtu nakažených se na špici pomyslného žebříčku nadále drží Spojené státy, které v celkovém počtu překonávají Indii o asi 900.000 potvrzených infekcí. Denní počty nových případů jsou však nyní v USA asi dvakrát nižší, než hlásí indické úřady. Třetí Brazílie pak registruje od jara dohromady více než 4,8 milionu pozitivních testů na koronavirus.

S výrazným nárůstem nových případů se v posledních týdnech potýká řada evropských zemí včetně ČR. Mnoho států kontinentu překonává smutné rekordy nově infikovaných z jarní vlny pandemie a postupně přistupuje k opětovnému zavádění některých omezení společenského a ekonomického života. Evropa včetně Ruska registruje podle dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) od začátku pandemie přes 5,1 milionu potvrzených nákaz.

Svět na začátku tohoto týdne rovněž překonal hranici milionu zemřelých v souvislosti s komplikacemi nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Nejvíce úmrtí registrují opět Spojené státy, a to bezmála 207.000. Za nimi se nachází Brazílie s téměř 144.000 zemřelými. Třetí Indie pak při zachování současných trendů ještě tento týden překoná hranici 100.000 úmrtí spojovaných s covidem-19. Evropa včetně Ruska podle ECDC dosud zaznamenala přes 224.000 zemřelých s koronavirem.