Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koronavirus se celosvětově prokázal již u 34 milionů lidí, Evropa čelí nové vlně

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto
Foto: pexels.com

Nákaza koronavirem se od začátku pandemie prokázala již u více než 34 milionů lidí po celém světě. Přes polovinu případů přitom hlásí tři nejhůře zasažené země, kterými jsou USA, Indie a Brazílie. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse, která shromažďuje celosvětové statistiky o postupu šíření nákazy.

Počty nakažených se v posledních týdnech zvyšují průměrně o asi 280.000 denně, milion případů tak přibývá za necelé čtyři dny. Hranici 30 milionů infikovaných svět překonal 17. září.

Nejvyšší denní přírůstky ze všech zemí registruje nadále Indie. V polovině září připisovala průměrně asi 92.000 nových případů denně, nyní tyto počty klesly zhruba o 10.000 nakažených za 24 hodin. Druhá nejlidnatější země světa s více než 1,2 miliardy obyvatel dosud zaznamenala 6,3 milionu potvrzených nálezů na SARS-CoV-2, jen za září jich podle agentury AP přibylo asi 2,5 milionu.

Co do celkového počtu nakažených se na špici pomyslného žebříčku nadále drží Spojené státy, které v celkovém počtu překonávají Indii o asi 900.000 potvrzených infekcí. Denní počty nových případů jsou však nyní v USA asi dvakrát nižší, než hlásí indické úřady. Třetí Brazílie pak registruje od jara dohromady více než 4,8 milionu pozitivních testů na koronavirus.

S výrazným nárůstem nových případů se v posledních týdnech potýká řada evropských zemí včetně ČR. Mnoho států kontinentu překonává smutné rekordy nově infikovaných z jarní vlny pandemie a postupně přistupuje k opětovnému zavádění některých omezení společenského a ekonomického života. Evropa včetně Ruska registruje podle dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) od začátku pandemie přes 5,1 milionu potvrzených nákaz.

Svět na začátku tohoto týdne rovněž překonal hranici milionu zemřelých v souvislosti s komplikacemi nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Nejvíce úmrtí registrují opět Spojené státy, a to bezmála 207.000. Za nimi se nachází Brazílie s téměř 144.000 zemřelými. Třetí Indie pak při zachování současných trendů ještě tento týden překoná hranici 100.000 úmrtí spojovaných s covidem-19. Evropa včetně Ruska podle ECDC dosud zaznamenala přes 224.000 zemřelých s koronavirem.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 USA Brazílie Indie Evropa

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.