







Skoro dvoumilionový Montréal a asi půlmilionové město Québec byly nově zahrnuty mezi zóny s nejvyšším stupněm rizika spojeným s koronavirem, oznámil premiér východní provincie François Legault.
Le nombre de nouveaux cas de COVID-19 est en forte augmentation. Si on veut limiter le nombre de décès et si on veut être capables de soigner notre monde, on doit absolument agir, dès maintenant, avec force. 🎥On fait le point 👇 https://t.co/9LZ912Nj1T
— François Legault (@francoislegault) September 28, 2020
Jeho protějšek v sousedním Ontariu Doug Ford po pondělním rekordním přírůstku nákaz nevyloučil žádnou z možných variant vývoje.
Jak Ford, tak Legault hovoří o tom, že jejich provincie zažívají druhou vlnu epidemie covidu-19. Ontario, které je nejlidnatější kanadskou provincií, v pondělí zaznamenalo absolutní rekord v podobě 700 nových nákaz a eviduje také postupný nárůst počtu hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Québec v neděli ohlásil 896 nových případů koronavirové infekce, tedy nejvíce za poslední měsíce, o den později přibylo dalších 750.
"Situace už je kritická," hodnotil podle agentury AP Legault. "Musíme jednat rázně, a to hned," dodal.
V nově vyhlášených "červených zónách" Québecu by lidé od začátku října až na některé výjimky neměli ve svých domovech přijímat návštěvy. Legault také avizoval, že restaurace a bary budou muset omezit provoz na výdej jídla či pití s sebou, a vyzval obyvatele k dodržování dvoumetrových rozestupů i při venkovních sešlostech. Zpřísněný režim má platit nejméně do 28. října, přičemž nové restrikce navazují na dosavadní nařízení ohledně velkých akcí či nošení roušek.
Podobný vývoj by mohl brzy nastat i v Ontariu, jehož hlavní hygienik David Williams vyzval ke snaze "zploštit křivku" nákaz a varoval obyvatele před lehkovážným přístupem. Premiér Ford se zase nechal slyšet, že druhá vlna epidemie bude horší než ta první.
V celé Kanadě se podle americké Univerzity Johnse Hopkinse nákaza koronavirem od začátku jejího šíření potvrdila ve více než 157.000 případech. V zemi s bezmála 40 miliony obyvatel podle oficiálních dat umřelo na 9300 lidí s covidem-19. Podle agentury Reuters představitelé místního zdravotnictví varují, že některé oblasti by nemusely situaci zvládnout, pokud se šíření koronaviru nepodaří znovu zkrotit.