Skoro dvoumilionový Montréal a asi půlmilionové město Québec byly nově zahrnuty mezi zóny s nejvyšším stupněm rizika spojeným s koronavirem, oznámil premiér východní provincie François Legault.

Jeho protějšek v sousedním Ontariu Doug Ford po pondělním rekordním přírůstku nákaz nevyloučil žádnou z možných variant vývoje.

Jak Ford, tak Legault hovoří o tom, že jejich provincie zažívají druhou vlnu epidemie covidu-19. Ontario, které je nejlidnatější kanadskou provincií, v pondělí zaznamenalo absolutní rekord v podobě 700 nových nákaz a eviduje také postupný nárůst počtu hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Québec v neděli ohlásil 896 nových případů koronavirové infekce, tedy nejvíce za poslední měsíce, o den později přibylo dalších 750.

"Situace už je kritická," hodnotil podle agentury AP Legault. "Musíme jednat rázně, a to hned," dodal.

V nově vyhlášených "červených zónách" Québecu by lidé od začátku října až na některé výjimky neměli ve svých domovech přijímat návštěvy. Legault také avizoval, že restaurace a bary budou muset omezit provoz na výdej jídla či pití s sebou, a vyzval obyvatele k dodržování dvoumetrových rozestupů i při venkovních sešlostech. Zpřísněný režim má platit nejméně do 28. října, přičemž nové restrikce navazují na dosavadní nařízení ohledně velkých akcí či nošení roušek.

Podobný vývoj by mohl brzy nastat i v Ontariu, jehož hlavní hygienik David Williams vyzval ke snaze "zploštit křivku" nákaz a varoval obyvatele před lehkovážným přístupem. Premiér Ford se zase nechal slyšet, že druhá vlna epidemie bude horší než ta první.

V celé Kanadě se podle americké Univerzity Johnse Hopkinse nákaza koronavirem od začátku jejího šíření potvrdila ve více než 157.000 případech. V zemi s bezmála 40 miliony obyvatel podle oficiálních dat umřelo na 9300 lidí s covidem-19. Podle agentury Reuters představitelé místního zdravotnictví varují, že některé oblasti by nemusely situaci zvládnout, pokud se šíření koronaviru nepodaří znovu zkrotit.