"Rozhovor byl skutečně velmi důležitý, ale v tuto chvíli nemáme co dodat k tomu, co jsme uvedli v písemném prohlášení o výsledcích této komunikace," řekl dnes novinářům Peskov. Kreml ve svém prohlášení po rozhovoru politiků diplomatickou roztržku ani omluvu kvůli Lavrovově výroku přímo nezmínil. O Putinově omluvě informovala kancelář izraelského předsedy vlády, Bennett podle médií jeho omluvu přijal a poděkoval mu za objasnění jeho postoje vůči Židům a památce holokaustu.

Šéf ruské diplomacie o víkendu v televizním rozhovoru s italskou televizí v souvislosti s židovským původem ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského prohlásil, že to nepopírá údajné nacistické prvky v jeho zemi a že i vůdce nacistického Německa Hitler "měl židovskou krev" a "největší antisemité bývají Židé". Svým výrokem vyvolal v Izraeli pobouření.

Lavrov dnes poprvé od nedělního rozhovoru vystoupil na veřejnosti, napsal ruskojazyčný web stanice BBC. Ministr podle serveru při pamětní akci za válečné veterány zdůraznil, že Rusko "památku obětí holokaustu a vězňů z koncentračních táborů samozřejmě uctívá". Podle agentury TASS ale Lavrov zároveň hovořil o "diskriminaci", kterou Rusko podle něj zažívá ze strany Západu, a zopakoval důkazy nepodložené tvrzení Moskvy, že na Ukrajině "vzkvétá neonacismus".

Peskov dnes také prohlásil, že z Polska v posledních měsících zaznívá "velmi nepřátelská rétorika" a z této země "může přijít ohrožení územní celistvosti Ukrajiny". Podle agentury Interfax připomněl nedávné prohlášení šéfa ruské rozvědky SVR Sergeje Naryškina, který koncem dubna tvrdil, že Polsko spolupracuje se Spojenými státu na plánu převzetí kontroly nad částí Ukrajiny.

Varšava tato obvinění odmítla jako dezinformaci s cílem zasít nedůvěru mezi spojenci Kyjeva, napsala dříve agentura Reuters. "Lži o údajných plánech Polska zaútočit na západní Ukrajinu se opakují už několik let," uvedl mluvčí polského ministra pověřeného koordinací zvláštních služeb Stanislaw Žaryn. "Cílem ruské propagandy je vyvolat nedůvěru mezi Ukrajinou a Polskem a podkopat jejich spolupráci," sdělil.

Rusko vojensky napadlo Ukrajinu 24. února a od té doby tam válčí, v poslední době soustředí invazní úsilí na východě země.